Председателят на Държавната агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев е сред задържаните над 20 души в рамките на спецоперация за разследване на корупционни практики в агенцията. Акцията е предприета заради данни за вземани подкупи, фалшифициране на документи и длъжностни престъпления. Засега официалната информация е крайно оскъдна.
Знае се, че разследването е започнало по сигнал - отпреди около четири месеца, до антикорупционния орган, че срещу пари служители на агенцията осигурявали документ за български произход на хора, които нямат такъв. Сред задържаните са и посредниците, които са издирвали желаещи за български паспорт от Македония, Украйна и Молдова.
Тяхната роля била да намират хора, желаещи да получат гражданство, без обаче да имат български корени. В схемата се търсели хора от Украйна, Молдова и Македония, на които са били издавани фалшиви документи за българския им произход.
Според наша информация тарифата за неистински документ за български произход била 5000 евро. Такава се издавали по около 30-ина седмично, което според нашите източници, генерирало огромна печалба за участниците в групата, ръководена от Петър Харалампиев. Следователи и спецпрокурори извършиха обиски на адреси в София, Кюстендил и Плевен.
В сградата на Агенцията за българите в чужбина в София бяха зам.- председателят на антикорупционната комисия Антон Славчев и наблюдаващият прокурор Ангел Кънев.
„Има прекалено много работа. Ще попречим на разследването с много, ако ви кажем всичко, за което питате“, каза Кънев пред наш репортер, който видя как кашони с документи бяха изнесени от Агенцията.
В Кюстендил бе извършен обиск на счетоводна къща центъра на града. Заедно с това тече обиск в къща село Драговищица. Изземват се документи, компютри, техника в търсене на доказателства дали има злоупотреби с даване на гражданство на чужденци, живеещи в Кюстендил.
В града била публична тайна, че адвокати, юристи и посредници срещу заплащане съдействали на кандидати за българско гражданство, посочи кореспондентът ни в Кюстендил.
Агенцията за българите в чужбина не за първи път попада на прицела на държавното обвинение. Проверка на Върховната административна прокуратурата установи през 2014 година, че тя е издала неправомерно хиляди удостоверения за български произход на албанци, косовари и македонци.
Заради мълчанието на институциите все още не е ясно колко молдовци, украинци и македонци се движат свободно в Европа с български паспорти, без да имат български произход. Както и от колко време е действала групата. Засега представители на Държавната агенция за българите в чужбина не могат да бъдат открити за коментар.
Задържаният по наша информация председател на Агенцията за българите в чужбина - Петър Харалампиев, е от квотата на ВМРО и заема поста от май 2017 г.
От ВМРО заявиха, че арестуваният Петър Харалампиев не е член на нито една от партиите в коалицията „Обединени патриоти , а е лидер на гражданското движение „БГ патриот". От партията заявяват, че подкрепят работата на разследващите и настояват всички доказано виновни лица да получат възможно най-тежките наказания, предвидени в българското законодателство.
Вицепремиерът и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов се обяви за безкомпромисни мерки, ако съмненията за корупция в работата на ДАБЧ се докажат.
„Ако се окаже, че шефът на Агенцията за българите в чужбина и други лица, свързани с агенцията, са извършили такова нарушение, аз съм твърдо за това цялата строгост на закона да се стовари върху тях, защото политиката за даване на българско гражданство на етническите българи не е политика за лично облагодетелстване на този или на онзи“, каза той. Каракачанов се обяви за облекчаване на процедурите при получаване на българско гражданство като мярка срещу корупцията.
В интервю за „Хоризонт“ преди време Харалампиев настоя да бъде облекченана процедурата, по която се получава на българско гражданство заради трудностите по доказване на автентичен произход в населените от етнически българи райони в чужбина.
БНР