Всеки, който почерпи бездомен човек с чаша кафе или сандвич на улиците в Норвегия, скоро може да бъде осъден на затвор от шест месеца до една година, според предложение за нов закон.
Норвежкото правителство иска да въведе национална забрана на организираната просия, която ще наказва не само просяците, но и тези, които са им помогнали по някакъв начин.
Градските власти в Осло протестират срещу законопроекта, като твърдят, че правителството се опитва да прокара закона без истински дебат, а само с три седмици за консултация.
Правителството пък смята, че е необходим нов закон за борба с наплива през последните години на организирани просещи групи, които нарушават спокойствието на обществото и са довели до ръст в престъпността.
Но противниците на предложението твърдят, че законът е твърде широк и ще засегне обикновените граждани, които се опитват да помогнат на нуждаещите се.
„Начинът, по който интерпретирам предложения закон е, че ако дадете на един гладен човек нещо за ядене или пиене или му предложите подслон, значи подпомагате просията и ще бъдете подлежащ на лишаване от свобода или глоба“, заяви пред Telegraph общинският съветник от Осло Мариане Борген .
„Трябва да можем да показваме хуманност и да помагаме на хората. Разбира се, че правителството не е искало да съди мен или Вас, ако дадем на някой чаша кафе, но в рамките на предложения закон, всички ние ще носим наказателна отговорност“.
Правителството заяви, че законът е необходим, за да се предотврати организираната просия, и че е сигурно, че полицията ще го прилага разумно. „Става въпрос за това да дадем на полицията властта да затваря всички, които участват в престъплението, а не само активните просяци“, каза Видар Брайн-Карлсен, зам. министър на правосъдието.
За по-малко от година това е втори опит на норвежкото правителство да се справи с просенето.
Миналото лято прие закон, позволяващ на градовете да забраняват просията на местно ниво, но само няколко общини са въвели забраната, а сега критиците твърдят, че то се опитва да прокара забраната на национално ниво.
Има опасения, че новият закон може да засегне доброволците, които работят с бездомните.
Ингер Хусби, жена от Осло, известна като Мама Ингер заради това, че подслонява бездомни хора в дома си, каза пред местната медия NRK, че няма да се откаже от работата си, въпреки риска да бъде осъдена.
„Мисля, че това ще ме накара още повече да помагам“, каза тя. „Не мисля, че е възможно да се наказват хората, които помагат на бедните“.
Източник: The Telegraph, ФБР.bg