След Швейцария банковата тайна престана да съществува и в Лихтенщайн и Монако, но парите намират своят път, пише Алесандро Барбера в статията си за вестник La Stampa.
Швейцария капитулира. След няколко дни ще падне и Лихтенщайн. Същото ще стане с княжество Монако, където на 2 март се очаква подписване на двустранно споразумение с Италия. Какво остава за онези, които все още искат да изпратят парите си зад граница? По данни на добре информирани източници след падането на фискалните граници с Швейцария интересът на италианците ще се обърне в други посоки: ако не смятаме Монако, то става дума за Дубай, Каймановите острови, Макао, Британските Вирджински острови, място, което предпочитат китайските олигарси.
Предвид, че появата на прословутия американски Fatca, закон за облагане с данъци на чуждестранни сметки, и решение на Европа да се обедини в борбата с континенталния данъчен рай, то ситуацията е също толкова сложна. „Откриването на лична сметка в европейска или американска банка и влагането на официално недекларирани средства в нея е много трудно дори в офшорен клон. Много често, ако се появи подозрение, следва проверка. Рискът за репутацията е много висок. Съвсем друго е да се съхраняват средства в банки от трети страни”
В последния доклад, подготвен по поръчка на Конгреса на САЩ присъства списък с 49 страни, които продължават да са данъчен рай за капиталовложителите. Най-привлекателните от тях са островите Антигуа, Барбадос, островите Кук, Сейнт Луис, Теркс и Кайкос, но в този списък има и страни от Европа (Малта, Кипър, Люксембург), а също така към него спадат Бахрейн, Йордания, Ливан и Либерия.
Източник: La Stampa. ФБР.bg
Коментари