Все повече българи и румънци, живеещи в Германия, получават социални помощи.
Същевременно обаче расте делът на имигрантите от двете страни, които имат законна работа. Това сочи доклад на Германския институт за изследване на пазара на труда и заетостта (IAB), публикуван днес в Нюрнберг и цитиран от ДПА и БТА.
В близко бъдеще се очаква още по-голямо увеличаване на работниците от България и Румъния, отбелязват експертите.
Според данните на института през януари 245 000 от живеещите в Германия 547 000 българи и румънци са имали работа, което се равнява на 50 процента.
Ако се отчетат самонаетите и сезонните работници, то делът на работещите българи и румънци се увеличава до 66-71 процента.
Същевременно през изминалата година получаващите социални помощи силно са се увеличили - през декември 2014 г.
83 000 българи и румънци са получавали основно социално подпомагане спрямо 45 000 през декември 2013 г.
В края на март стана ясно, че гражданите на ЕС, преместили се в чужда държава от съюза, за да търсят работа, могат да бъдат изключени от достъп до определени социални обезщетения.
Германското правителство вече реши да ограничи наплива на граждани от по-бедни членки на ЕС и злоупотребата със социални помощи. Правителството предлага шестмесечен срок за пребиваване за европейските граждани, които стоят без работа в Германия.
Миналото лято британският премиер Дейвид Камерън обяви, че Великобританияще закрие мнимите "колежи", ще намали социалните помощи