IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 11°
Свят
09:15 | 26 април 2022
Обновен: 08:22 | 25 април 2024

Навършват се 36 години от аварията в „Чернобил“

Катастрофа е довела до над четвърт милион случая на рак, от които почти 100 000 са се оказали фатални

По материала работи: Слав Велев
Навършват се 36 години от аварията в „Чернобил“

Днес се навършват 36 години от аварията в „Чернобил“. Точно в 1.23 ч. след полунощ на 26 април 1986 г. избухва взрив в четвърти енергоблок на атомната централа „Ленин“. Това е най-тежката авария в историята на ядрената енергетика. Тя предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия. Обширни райони в Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хил. души са евакуирани от родните си места. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус.

Според доклад на "Грийнпийс" от 2006 г., Чернобилската катастрофа е довела до над четвърт милион случая на рак, от които почти 100 хиляди са се оказали фатални. А според Международната агенция за ракови изследвания, инцидентът ще отнеме живота на 16 хиляди европейци до 2065 г.

Интересен факте е, че някогашната атомна катастрофа почти не се дискутира в днешна Украйна, която въпреки катастрофата, отново залага изключително много на атомната енергия, а в момента 15 атомни реактора осигуряват близо 60 на сто от енергийното снабдяване на страната.

Това остава най-голямата катастрофа в историята на атомната енергетика. На 26 април се отбелязва и Международният ден в памет на жертвите на радиационните аварии и катастрофи.

В първия ден от нахлуването си в Украйна руските войски наложиха контрол в района на централата, но напуснаха на 31 март. 

Руски войник е починал от радиация в Чернобил

Той е бил част от военните, превзели централата в първите дни на войната

Над 300 000 души, живеещи в района на катастрофата, са принудени да напуснат домовете си.

По данни на комисията на ООН, изследвала последиците от радиацията, смъртните случаи, свързани директно с катастрофата са 31 - работници в централата и пожарникари. Около 600 000 аварийни работници и държавни служители, които станаха известни като "ликвидатори", бяха изпратени с малко или никакво защитно оборудване, за да помогнат за почистването на последиците от бедствието.

Според други данни катастрофата е предизвикала над четвърт милион случаи на различни заболявания. Точният брой на жертвите остава неясен. Няма категорична позиция за дългосрочните последствия от инцидента, но медиците често виждат връзки между онкологични и др. заболявания и радиационното замърсяване.

Връзките между "Чернобил" и ядрената агенция в Украйна са възстановени

Руските сили окупираха неработещата електроцентрала скоро след нахлуването в Украйна, но напуснаха на 31 март

На 15 декември 2000 година централата в Чернобил беше окончателно затворена. С над 2 млр. евро от световната общност бе изградее нов специален стоманен саркофаг над четвърти реактор, за да се гарантира спирането на изтичане на радиация от него за период от 100 години.

Украйна има 15 ядрени реактора и е вторият най-голям производител на ядрена енергия след Франция.

През ноември 2016 г. над останките от реактора беше издигнат огромен метален купол, струващ 2,1 млрд. евро и платен от международно финансиране, за спиране на бъдещи течове и осигуряване на безопасността на европейците в продължение на поколения.

Украинските власти посочват, че районът може да не е подходящ за хора в продължение на 24 000 години, но мястото привлича повече туристи през последните години и Киев иска да го превърне в обект на световното наследство на ЮНЕСКО.

Коментари

Новини Варна