Варна °
fallback
Свят
15:05 | 24 май 2015
Обновен: 07:42 | 11 май 2025

Ислямска държава превзе ключов иракски пост на сирийската граница

Башар Асад остана с един граничен пункт - при Ливан

По материала работи: manager

Джихадистите от групировката "Ислямска държава" (ИД) превзеха днес иракския контролен пост Ал Уалид на границата със Сирия, след като правителствените войски и граничарите се изтеглиха от района, предаде Франс прес, като цитира полковник от местната полиция и граничен служител.

 

В петък ИД вече сложи ръка на поста Танаф откъм сирийската страна на границата, с което лиши окончателно режима на Башар Асад от контролни пунктове по сухопътните граници на страната с изключение на тази с Ливан, напомня АФП.

 

Иракските правителствени сили, базирани в Ал Уaлид, се оттеглиха временно към Требил - КПП на границата с Йордания, добави полицейският офицер.

 

Миналата година джихадистите от ИД завладяха още един граничен пост между сунитската провинция Анбар и Сирия; друг КПП между двете страни е под контрола на кюрдските сили.

 

Служител от иракската гранична администрация потвърди, че правителствените войски са се изтеглили от Ал Уалид. "Вече няма военни, които да пазят граничния пост", каза Саад Джасем и допълни, че ИД контролира в момента и двете страни на границата.

 

Източник: (БТА), ДНЕС.bg

 

Автор на статията:
manager
0 коментара
fallback
fallback