Снимка: БГНЕС
В Турция избухнаха масови протести след ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, който е член на светската Народно републиканска партия /НРП/. Имамоглу е най-силният политически противник на президента Реджеп Тайип Ердоган.
Прокурорите го обвиняват в корупция и подпомагане на терористична група, и го наричат „заподозрян за лидер на престъпна организация“. В рамките на разследването полицията задържа 100 души - включително други политици, журналисти и бизнесмени, а областната управа в Истанбул наложи четиридневни ограничения в града.
Протестиращите излязоха по улиците и университетските кампуси, както и около метростанциите. Демонстрантите скандираха антиправителствени лозунги. Това е проява на обществен гняв, невиждана от години, отбелязва ВВС. Имаше съобщения за сблъсъци между протестиращи и полиция в най-големия турски град. Кадри на информационна агенция Ройтерс показват как полицията използва лютив спрей, за да разпръсне хората пред Истанбулския университет.
Хиляди хора се събраха в студа пред сградата на кметството, крещейки: „Ердоган, диктатор!“ и „Имамоглу, ти не си сам!“.
Правителството забрани публичните събирания в Истанбул като част от четиридневните ограничения. Но се очакват още протести в цялата страна, тъй като опозиционните лидери, включително съпругата на Имамоглу, призовават хората да „надигнат глас“. Много улици в Истанбул също бяха затворени за движение, а някои линии на метрото също отмениха обслужването си.
Във видеоклип в социалните мрежи, който Имамоглу е заснел докато полицията е била пред дома му, той обеща да „застане твърдо“ в защита на народа на Турция „и на всички, които защитават демокрацията и справедливостта по света“. В ръкописна бележка, публикувана в профила му в X след ареста, той заяви, че народът на Турция ще отговори на „лъжите, конспирациите и капаните“ срещу него.
Базираната в Обединеното кралство организация за наблюдение на интернет Netblocks съобщи, че Турция е ограничила сериозно достъпа до сайтове за социални медии като X, YouTube, Instagram и TikTok.
Арестът е част от мащабните репресии в цялата страна през последните месеци, насочени срещу опозиционни политици, общинари, журналисти и фигури от развлекателната индустрия.
След ареста на кмета на Истанбул в социалните мрежи има опасения за преминаването на Турция към автокрация, като някои призоваха опозицията да бойкотира предстоящите президентски избори с аргумента, че справедлив и демократичен вот вече не е възможен.
Партията на Имамоглу, НРП, определи арестите като „преврат срещу следващия ни президент“ - мнение, което беше широко подкрепено.
Министърът на правосъдието на Турция разкритикува онези, които свързват Ердоган с арестите.
Йълмаз Тунч заяви, че е „изключително опасно и погрешно“ да се предполага, че това е политически ход. Според него "никой в Турция не е над закона".
Ердоган и неговата партия също отхвърлиха твърденията и заявиха, че "съдебната система на Турция е независима".
Миналата година Имамоглу спечели втори мандат като кмет на Истанбул, когато неговата партия спечели местните избори и в столицата Анкара. За пръв път от идването на Ердоган на власт преди 22 години партията му беше победена на изборите в цялата страна.
Изборите бяха и личен удар за президента, който е израснал в Истанбул и бе кмет на града при идването си на власт.
Изборът на кандидат-президент на НРП, в който Имамоглу е единственият кандидат, ще се проведе в неделя.
Арестът на Имамоглу дойде ден след като Истанбулският университет анулира дипломата му поради предполагаеми нередности - решение, което, ако бъде потвърдено, ще му попречи да се кандидатира на президентските избори. Според турската конституция президентите трябва да имат завършено висше образование, за да заемат поста. Имамоглу нарече този ход „правно необоснован“, като добави, че университетите „трябва да останат независими, свободни от политическа намеса и посветени на знанието“.
Понастоящем президентските избори са насрочени за 2028 г. В момента Ердоган не може да се кандидатира отново за поста, тъй като е във втория си мандат, а преди това е бил министър-председател. Единственият начин, по който Ердоган може да се бори за нови избори, е да промени конституцията или да свика предсрочни избори преди края на мандата си.
Освен че е обвинен в изнудване и измама, Имамоглу е обвинен и в подпомагане на ПКК.
ПКК - или Кюрдската работническа партия - е обявена за терористична група в Турция, ЕС, Обединеното кралство и САЩ.
По-рано този месец групировката обяви решението си да сложи оръжие след призива на лидера си в затвора, който е участвал в разговори с турски официални лица.
Официални представители на ЕС, Франция и Германия осъдиха арестите.
В изявление на Съвета на Европа се казва, че задържането на Имамоглу „носи всички белези на натиск върху политическа фигура, считана за един от основните кандидати в предстоящите президентски избори“.
Турската лира за кратко се срина до исторически минимум спрямо щатския долар, тъй като пазарите реагираха зле на политическата несигурност.
Въпреки че мнозина бяха шокирани от новината за ареста на Имамоглу, съдебният натиск върху популярния опозиционен лидер далеч не е нещо ново.
Той се е сблъсквал с множество разследвания и в миналото. През декември 2022 г. му беше наложена политическа забрана заради обвинения в обида на турския избирателен съвет през 2019 г. - присъда, която той обжалва, като окончателното решение все още не е взето.
Освен това той е обект на дела, свързани с предполагаеми нередности при провеждането на търгове по време на мандата му като кмет на истанбулския район Бейликдюз. Неотдавна, на 20 януари, срещу него беше заведено ново дело заради критиките му към един прокурор.
Коментари