Ледени планини на Плутон и нов, свеж поглед върху най-голямата му луна – Шарон. Това са първите открития на "Нови Хоризонти", които разкри екипът на НАСА в сряда.
Кадрите показват, че на планетата-джудже има ледени планини, високи над 3000 метра. Получените данни от историческото преминаване на сондата край Плутон показват геологическ а активност на планетата и на Луната ѝ Шарон.
"Мисията имаше девет години, в които ние изграждахме очаквания за това, което искаме да видим по време на най-близкия подход към Плутон и Шарон. Днес ние получаваме първото научно съкровище и мога да ви кажа, че то драстично надминава високите ни очаквания", заяви Джон Грънфелд, асоцииран администратор "Дирекция мисии на НАСА" във Вашингтон.
"Хоумрън!" възкликна Алън Стърн, главен изследовател за "Нови Хоризонти“ в Югозападния изследователски институт в Боулдър, Колорадо.
Новата близка снимка на екваториална област, близо до основата на ярка форма на сърце на Плутон, показва планинска верига с върхове, стърчащи по-високо от 11-хиляди фута (3500 метра) над повърхността на леденото тяло.
Планините на Плутон вероятно са образувани не преди повече от 100 милиона години - обикновени младежи в 4.56 млрд. годишната слънчева система.
Новият изглед на Шарон разкрива млад и разнообразен терен. Учените са изненадани от очевидната липса на кратери. Изображението показва и каньон, за който учените смятат, че е дълбок около 4-6 мили (7-9 км), пише dnes.bg.
Коментари