Снимка: EPA/БГНЕС
Папа Лъв ХІV отслужи в Сикстинската капела във Ватикана първата си литургия като глава на Римокатолическата църква, съобщава Асошиейтед прес. На литургията присъстваха кардиналите, които вчера го избраха за приемник на папа Франциск с очакване да върви по стъпките на предшественика си, следвайки подчертания му стремеж към социална справедливост.
Папа Лъв ХІV благослови кардиналите, заставайки пред олтара в Сикстинската капела и изобразения над него от Микеланджело стенопис "Страшния съд". На същото място роденият в Чикаго мисионер със светско име Робърт Превост вчера беше избран за 267-ия папа.Той е първият в историята представител на САЩ, получил този най-висш сан, предаде БТА.
По време на първата си литургия като глава на Римокатолическата църква в Сикстинската капела във Ватикана днес папа Лъв XIV изрази съжаление за отстъплението от вярата в полза на “други сигурни неща като технологиите, парите, успеха и властта“, посочва Франс прес.
“Дори и днес има много среди, в които християнската вяра се смята за абсурдна, [...] среди, в които тя е пренебрегвана пред други сигурни неща, като технологиите, парите, успеха, властта и удоволствията“, каза той на кардиналите в проповедта си, произнесена на италиански език.
“Това са среди, в които не е лесно да се свидетелства и проповядва Евангелието и където вярващите са осмивани, преследвани, презирани или в най-добрия случай толерирани и съжалявани“, добави папата и добави: “И все пак, точно поради тази причина мисията е спешна по тези места, защото липсата на вяра често води до трагедии“ като “нарушаване на достойнството на личността“ или “криза на семейството“.
Първият американски папа в историята изрази също съжаление за “средите, в които Исус, макар и оценен като човек, е сведен до един вид харизматичен лидер или свръхчовек“.
“И това важи не само за невярващите, но и за много кръстени хора, които по този начин се оказват живеещи, на подобно ниво, в един фактически атеизъм. Бог [...] ми повери това съкровище, така че с негова помощ да бъда негов верен администратор в името на цялото мистично тяло на Църквата“, каза Лъв ХІV , цитиран от Ройтерс.
Преди проповедта си папа Лъв ХІV се обърна към кардиналите на английски език. Той каза за избора си, че те са го призовали да “носи този кръст и да изпълнява тази мисия“, посочва ДПА. “Знам, че мога да разчитам на всеки един от вас да върви с мен, докато продължаваме като Църква, като общност от приятели на Исус, като вярващи, да възвестяваме Благата вест, да оповестяваме Евангелието“, каза роденият в Чикаго папа Лъв XIV.

Огромни слънчеви петна тревожат учените
Късна емисия
Тежка катастрофа с трамваи №23 и №20 в София
Мощни бури в едното полукълбо генерират перести облаци в другото
Antares събра $96 млн. за разработване на ядрени реактори за Земята и Космоса
Междузвездната комета 3I/ATLAS е покрита с криовулкани?
Теоретично: Животът на Земята може да е възникнал в определени гелоподобни слоеве
Болоня започна успешно защитата на Купата на Италия
Мнението на Gol.bg: Сега е лесно да се критикува съставът на Левски, Веласкес допусна друга грешка
Не сте виждали Веласкес толкова афектиран! Ето какво каза след загубата на Левски
Славия свали Левски на земята! Битката за титлата се завързва
Дневен хороскоп за 5 декември, петък
10 поверия за Никулден
Ето го цвета на 2026 година според Pantone
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от „Нощна смяна във „Фреди“ 2“
Защо сексът повишава имунитета?
Как влияе захарта на зъбите ни?
УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив организира безплатни прегледи за туберкулоза между 8 и 12 декември
Предменструален синдром – няма единствена причина
Европа и Китай запазват икономически прагматизъм, но геополитическите бариери растат
Тежка катастрофа с трамваи №23 и №20 в София
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Честит рожден ден, Тайра Банкс – Шоколадовата кралица на модния подиум празнува на 4 декември
Студената луна сбъдва мечтите на 4 зодии
Коментари