Варна °
fallback
Свят
13:29 | 20 март 2016
Обновен: 17:57 | 10 май 2025

Днес е Световният ден на врабчето

В България се срещат 5 вида врабчета

По материала работи: Юлиян Атанасов

Днес се отбелязваме Световния ден на врабчето, който има за цел да привлече вниманието на всеки един от нас върху тази добре позната и близка на хората птица, с която съжителстваме повече от 10 000 години, съобщиха от Българското дружество за защита на птиците. Идеята за събитието е на Дружеството „Природа завинаги“ в Индия и е чествано за първи път през 2010 година.

 

В България се срещат 5 вида врабчета. Най-разпространеното и най-добре познатото в нашето ежедневие е домашното врабче. По селата и сред природата се срещат полското врабче, скалното врабче, испанското врабче и италианското, за което все още не се знае със сигурност, дали е подвид или хибрид между домашното и испанското.

 

Системен мониторинг на домашното врабче за последните 10 години, показва, че то силно намалява и в последните години виждаме с 50% по-малко, отколкото е имало през 2005 г. Тези наблюдения се основават на системно преброяване на птиците в случайно определени места от над 150 човека в цялата страна. Сред основните заплахи за вида са премахването на храстите, ползването на пестициди в селското стопанство, разораването на затревените площи и шума в градовете.

 

Какво можем да направим: Всеки, който познава врабчетата може да се включи в инициативата за преброяване на често срещаните видове птици, каквито са врабчетата. През зимата може да ги подхранвате със семена, а през лятото да сложите гнездилка, съобщават от дружеството за защита на птиците.

Автор на статията:
Юлиян Атанасов
0 коментара
fallback
fallback