Варна ще има нов кинофест „Карантината”

Варна ще има нов кинофест „Карантината”

Варна ще има нов кинофест „Карантината”

Варна ще има нов кинофест „Карантината”

Варна готви нов международен кинофест. От догодина младите и все още неизвестни кинаджии ще имат нова сцена за изява – това е международният фестивал за късометражно кино „Карантината”, чийто иницатор и организатор е арт-сдружение „Дедал”.
Фестивалът ще бъде за дебюти на млади творци до 35 години, с идеята да стане място за популяризиране на филмите им, съобщиха организаторите. Кино-форумът ще се провежда в нестандартната среда на рибарско селище Карантината в кв. "Аспарухово". Фестивалната сцена ще бъде позиционирана на открито, директно на плажа.
Пилотното издание, на което ще бъде официалното обявяване на кинофеста, е тази събота – 23 август, от 20 ч. на плажа на Карантинатa. Събитието се осъществява с подкрепата на Европейската комисия и на програмата „Младежта в действие” на Европейския съюз, на която oбщина Варна е партньор.
В програмата е предвидена видео презентация на фестивала, представяне на неговия уеб сайт, както и фотографска изложба. Целта на пилотното издание е популяризирането на „Карантината” и привличането на средства за първия кинофест през септември 2015 г.
„Избрахме кино-форумът да се прави на рибарско селище Карантината, защото то е част от културно-историческото наследство на Варна. Това е нашата подкрепа да го опазим”, заяви художникът Дарин Сотиров. Той разкри, че за първото издадие на фестивала догодина се подготвя документален филм. Той е за рибарските задруги във Варна, които са застрашени от изчезване заради нарастващата урбанизация и строителството по бреговата ивица.
Тази събота на официалното представяне на младежкия фестивал, зрителите ще видят още импресия към филма за рибарите, както и снимки от техния бит.
Идеята за създаването на кинофестивалa e пряко свързана с историята на местността, където ще се провежда. В миналото тук е имало лечебници, в които идващите от чужди пристанища моряци са били изолирани при съмнения за болест. В града са били допускани едва след карантинен период от 40 дни, но само ако не проявят симптоми на зараза.
Като аналогия с настоящето, в подобна изолация днес се намират младите хора и най-вече все още нереализираните кинотворци. Те също са в състояние на карантина, в което ги поставят съвременните реалности, добавят от екипа на фестивала. „Искаме да променим ситуацията и да подкрепим младите хора в техните първи стъпки в кинематографията и визуалните изкуства”, обявиха още организаторите.

Новини

Коментари

Култура
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата