08:00 | 11 септември 2023
Обновен: 03:46 | 29 април 2024

Резил! Черна гора ни биха на футбол с 10 играчи

"Лъвовете" пак са на дъното в класирането, Десподов изпусна дузпа

Нов резил за националния отбор на България по футбол.  "Лъвовете" продължават със слабото си представяне и да е без победа през 2023 година, след като загуби драматично с 1:2 от Черна гора в мач от 5-ия кръг на квалификациите за Евро 2024.

На стадион "Под Горицом" през първото полувреме мачът беше равностоен, без голови положения, но в самия край домакините натиснаха. И след няколко пропуска и неуважени претенции за дузпа, дойде първата минута на добавеното време, в която Стефан Савич откри резултата след корнер.

След почивката срещата продължи да бъде равностойна и в 59-ата минута Игор Вуячич спъна Спас Делев в наказателното поле. Главният съдия Ханс Осмерс от Германия моментално посочи бялата точка и изгони защитника на Рубин Казан с втори жълт картон.

Зад топката застана Кирил Десподов, който избра малка засилка и стреля към долния ляв ъгъл, но бившият вратар на Левски Милан Миятович с чудесна намеса спаси.

В 79-ата минута "Лъвовете" все пак изравниха чрез Преслав Боруков, но дълбко в добавеното време Стеван Йоветич с глава донесе успеха за домакините.

В класирането България е на дъното с 2 точки, съответно и без победа. Черногорците събраха 8 пункта и се изкачиха до 2-то място, но с мач повече от Сърбия (7 т.).

През тази календарна година "Лъвовете" са още без победа – 3 ремита и 3 загуби, и нямаме успех в последните 7 двубоя. За последно България спечели на 16 ноември в контролата срещу Кипър – 2:0 като гост.

Следващата ни среща е на 14 октомври, когато приемаме Литва, чийто тим също не успяхме да победим тази година, след като над 70 минути играхме с човек повече на терена.

В сравнение с мача с Иран преди три дни селекционерът Младен Кърстаич пусна в игра вратарят Иван Дюлгеров, Кристиян Димитров, Валентин Антов, Патрик-Габриел Галчев и Спас Делев.

В началните 10 минути двата отбора направиха по една добра атака, като българската след пробив на Лукас Петков не завърши с удар във вратата, докато за Черна гора Никола Кръстович с глава прати топката в аут.

В 20-ата минута пред българския отбор се откри чудесна възможност, след като Кирил Десподов пусна през центъра подаване към Лукас Петков, който изпревари Шипчич, но падайки ударът му се спря в тялото на вратаря Миятович. След този момент българският отбор пренесе играта в средната зона и в следващите десетина минути не позволи каквито и да било ситуации пред Дюлгеров.

В 42-а минута българската защита не се ориентира както трябва и остави през центъра да мине пас към Марко Бакич, койтоизлезе сам срещу вратаря. Иван Дюлгеров обаче излезе и спаси сигурен гол. Бакич падна на земята, като в същото време беше направен преглед със системата за видеоповторения (ВАР) за евентуална дузпа. В 1-ата минута на добавеното време обаче Стефан Савич даде аванс на домакините след изпълнение на ъглов удар от Марко Янкович. Жарко Томашевич стреля с глава, вратарят Дюлгеров отби, но опитният капитан на черногорците се оказа на правилното място и с отсечен удар с крак направи отскочилата топка гол.

Българският отбор заигра много по-активно през второто полувреме и 14 минути след неговото начало стигна до дузпа. Спас Делев спечели дузпата, но и сам подхвана атаката от дъгата пред българската врата. И не само осигури 11-метров наказателен удар, но и изработи червен картон на фаулиралия го Вуячич. Вратарят Миятович обаче предусети изпълнението на българския капитан Кирил Десподов и отрази.

След пропуска селекционерът Кърстаич направи три промени, вкара Доминик Янков, Йоан Стоянов и Преслав Боруков. Промени и схемата на игра, поставяйки четирима бранители с бекове вместо тримата централни в началото.

Веднага след това българите изпуснаха още една възможност, отново чрез Лукас Петков, който от 5 метра не постави крака на центрирането на Спас Делев. И една от резервите се оказа решаваща за изравняването – Преслав Боруков. Нападателят на Арда се пребори за една топка пред наказателното подаде на Спас Делев, който по диагонала от дясно стреля. Топката се върна от гредата при Боруков и той просто я бутна в мрежата за 1:1.

Но домакините можеха да прекършат българския устрем 3 минути преди края, когато Йоветич след корнер прати топката в горната греда. В ответната атака Доминик Янков с пробив от ляво стреля близо до гредата в аут. След него Димо Кръстев в 90-ата минута затрудни максимално Миятович, който извади в ъглов удар.

В 4-ата минута на добавеното време Чочев не успя да улучи вратата след чудесно свалена топка от Боруков. В 97-ата минута при центриране на Дритон Цамай опитният Йоветич изпревари български защитник и с глава просто плъзна топката до лявата греда на Дюлгеров, за да донесе успеха на домакините.

Черна гора – България 2:1

Голмайстори: 1:0 Стефан Савич (45+1), 1:1 Преслав Боруков (79), 2:1 Стеван Йоветич (90+7)

Черна гора: Милан Миятович, Андрия Вукчевич, Игор Вуячич, Марко Янкович (84 – Марко Вукчевич), Никола Кърстович (75 – Дритон Цамай), Стефан Савич, Марко Бакич (84 – Стефан Мугоша), Стефан Лончар, Урош Джурджевич (46 – Стеван Йоветич), Никола Шипчич (26 – Жарко Томашевич), Адам Марушич

България: Иван Дюлгеров, Кристиян Димитров (74 – Преслав Боруков), Димо Кръстев, Валентин Антов, Виктор Попов, Илия Груев, Андриан Краев (64 – Доминик Янков), Патрик-Габриел Галчев (64 – Йоан Стоянов), Георги Русев (46 - Спас Делев), Кирил Десподов, Лукас Петков (84 – Ивайло Чочев)

Градски стадион Подгорица: 7000 зрители
Съдия: Харм Озмерс (Германия)
Жълти картони: Игор Вуячич, Урош Джурджевич, Никола Кърстович (Черна гора), Виктор Попов (България)