Дакар е столицата на Сенегал, най-големият град в пределите на държавата и административен център на регион Дакар и департамент Дакар. Населението му е около 1 100 000 жители, а с предградията и сателитните селища, обхващащи целия регион - около 3 220 000 души. Един от най-големите пристанищни градове на Атлантическия океан в Западна Африка. Той е една от историческите четири общини на Сенегал и в миналото е столица на Френска Западна Африка. В резултат на естествения прираст и урбанизацията градът се разраства много бързо. В агломерацията на Дакар живее около половината от градското население в страната. Дакар е най-западният град в Африка и е разположен на полуостров Зелени нос, от три страни е ограден от водите на Атлантическия океан. Разположението му на удобен залив в най-западния край на континента го превръща във важна точка от търговските пътища, свързващи Африка с Европа и Америка, което играе важна роля за развитието на града. Климатът на Дакар е горещ полупустинен, с кратък дъждовен сезон от юли до октомври и продължителен сух сезон през останалата част от годината.
Главният национален символ на Сенегал е дървото. И не просто някакво дърво, а баобабът. Туристите го виждат веднага след излизането от сградата на летището "Дакар Йоф". Дебел и широк, той расте на кръглия площад пред входа на аерогарата. Опасан е с чугунена ограда, а на мраморната табела с позлатени букви пише, че дървото е широко седем метра и е на петдесет години. Също така пише, че баобабите се охраняват със закон и дори катеренето по тях е забранено, ако нямате специално разрешение.
На забраните сенегалците, общо взето, не обръщат внимание. Без никакви разрешения по цял ден върху баобабите се катерят местните деца. Те развличат туристите, като скачат от дърво на дърво, и печелят някоя и друга монета с това простичко представление. Туристите, предимно немци и французи, пляскат с ръце и хвърлят дребните си пари в прахта. Българи ходят рядко, макар че Сенегал чака туристи от всички точки на света.
ТРАДИЦИОННА УЛИЦА в Дакар.
На двадесет минути с кола от сенегалската столица Дакар е разположен един от най-хубавите курорти на страната - Лез Алманди. Името е френско, но няма нищо странно в това. Независимо че французите са бивши колонизатори, те са уважавани от местното население.
Храната, която ще похапнете в Сенегал, е несравнима с никоя друга по света. Дори в Париж има само три истински сенегалски ресторанта. Блюдата от местната кухня се сервират не в чинии, а на специално издълбани дъски. Сенегалците не обичат сладкиши. Местните екскурзоводи препоръчват повече да се набляга на плодовете. Най-деликатесен е баобабовият сок. Изстискват го от плодовете на дървото, напомнящи много едра шипка. Сокът е с рубинен цвят и съвършено уникален вкус. По-популярен е сред почиващите дори от бирата, джина и фантата.
История
През XV век на територията на днешния град има няколко рибарски села на етническата група лебу. Португалците достигат за пръв път до Дакарския залив през 1444 година. През 1456 година те постигат споразумение с местните вождове и през следващите години заливът се превръща във важна база за португалските експедиции към Индия. Те основават селище на остров Горе, който около 1536 година вече е важен пункт в търговията с роби. През 1795 година лебу се разбунтуват срещу Кайор и основават собствена мюсюлманска теократична държава, чиято столица става Ндакаару, наричана от французите Дакар. От края на XVIII век французите започват да ограничават търговията с роби, която е основна дейност на остров Горе, като в замяна на това насърчават отглеждането на фъстъци на континента. През 1857 година те установяват свой гарнизон в Дакар и анексират държавата на лебу. През 1959-1960 година Дакар е столица на кратко просъществувалата Малийска федерация, след което става столица на независим Сенегал.
Дакар е единствената община в департамента Дакар, един от 34-те в страната. Департаментите в Сенегал не са самоуправляващи се, а са подчинени на централното правителство. Дакар е важно пристанище, въздушният транспорт се обслужва от международното летище „Леополд Седар Сенгор“. Градът е крайна точка на железопътната линия Дакар - Нигер, която има дължина 1287 км и стига до град Куликоро в Мали и до река Нигер. В Дакар се намира университетът „Шейх Анта Диоп“, основан през 1957 година, в който се обучават около 60 хиляди студенти.
Сред културните забележителности на Дакар са големите пазари, Дакарската голяма джамия, Дакарската катедрала, остров Горе, Музеят на африканското изкуство „Теодор Моно“. Паметникът на африканското възраждане е висок 49 м и е най-високата статуя в Африка. От 1979 до 2007 година Дакар е крайна точка на известното автомобилно състезание “Рали Дакар”, но заради политическата нестабилност в Мавритания от 2009 година то се провежда в Южна Америка.
ГЛАВНИЯТ НАЦИОНАЛЕН СИМВОЛ на Сенегал е боабабът.
ПАЗАР в Дакар.
Шопинг
ЛУКСОЗНОТО ЛИЦЕ на крайбрежието.
Материала подготви ЕЛИ МАРИНОВА
Коментари