IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
13:20 | 8 февруари 2019
Обновен: 17:03 | 13 май 2025

Кога се появяват първите зоологически градини?

Когато испанците влезли в столицата на ацтеките Теночтитлан попаднали на огромна сграда, населявана от стотици животни

По материала работи: Пламен Янков
Снимка: Anceint Origins, Зоопарка на Монтесума II

Най-старият известен зоопарк днес се намира във Виена, който някога е бил кралски  парк за развъждане на лъвове, пише Dailyhistory. През ХVІІІ век император Франц I го обявява за обществен парк и зоологическа градина. Малко след това идеята за зоологическата градина започва да се разпространява в цяла Европа. През 1828 г. отваря врати Лондонската зоологическа градина в Парк Регентс, която се превръща в символ на това как трябва да изглежда съвременната зоологическа градина. Тя е първата зоологическа градина, посветена на обществеността и науката. Нейният дизайн се отличава с широки пешеходни зони и по-големи клетки, така че повече хора да могат да видят животните. Въпреки това идеята за зоологическите градини далеч не е толкова млада.


Още през ІІІ хилядолетие пр.н.е. древните цивилизации на Египет и Месопотамия изграждат свои концепции за развитие на зоологическите градини. В древния египетски град Сакара археолозите са открили зоопарк, в който са били държани екзотични животни, като антилопи, бабуини, хиени, гепарди, щъркели и соколи. В Южна Месопотамия пък управляващите изглежда са предпочитали да държат хищници.


Според изследователи причините за развъждането на екзотични животни в Египет обаче може би се дължат на религиозните вярвания в страната на пирамидите. Опитомяването на диви животни в Месопотамия пък най-често се разглежда като израз на  политическата доктрина, според която достоен за короната е само владетел, способен да се изправи сам срещу лъв или тигър. Поради тази причина развъждането на хищниците е направено, за да може владетелят да разполага винаги със съперник в случай, че се наложи да докаже своята сила. Въпреки това до ХІІІ век пр.н.е. владетелите на Асирийската империя са развъждали и значително по-големи животни като слонове и жирафи, с които да красят своите градове. В документ от Древен Египет пък е записано, че фараонът Рамзес II притежавал жирафи и лъвове като домашни любимци.

В късния период на Асирийската империя, от ІХ до VІІ век пр.н.е., лъвовете са били главният вид за зоологическите градини на владетелите. Археолозите са забелязали, че в някои от загражденията, в които са държани животните, древните са опитали да реконструират естествената среда на хищните животни. Идея, до която съвременните зоологически градини стигат едва в началото на миналия век. Синахериб, който управлявал Асирия от 704 - 682 г. пр.н.е., решил да завърти колелото на историята назад и поръчал създаването на специална плаваща градина в столицата си Ниневия, в която да се срещат не само екзотични растения, но и определени животински видове.


Друга древна цивилизация, изградила своя концепция за зоологическите градини, е китайската. В периода на династията Джоу, управлявала между 2000 -1000 г. пр.н.е., са били учредени паркове, в които зад специално създадени ограждения били държани животни. Документ от времето на  династията Хан, датиран от  ІІІ век пр.н.е., са записани частни менажерии, в които са включени птици, мечки, тигри, алигатори, носорози, елени и слонове. Според експерти в зоологическите градини в Древен Китай също се наблюдава опит за възпроизвеждане на естествената среда на животните.


Списание Anceint Origins свидетелства, че през 2016 г. е била доказана археологично легендата за зоологическата градина на последния владетел на ацтеките – Монтесума II. Испанските хроникьори от ХVІ век пишат, че колекцията на зоопарка била толкова голяма, че се налагало 300 души да се грижат за животните. Тъй като по-голямата част от животинския свят на американския континент е била неизвестна за испанците, можем само да гадаем какви точно животни са били отглеждане в него. Това, което знаем със сигурност от най-подробния източник за сградата - „Флорентинския кодекс“, е, че  част от животните са били оцелоти, мечки, орли, планински лъвове и други представители на котките.


Превод и редакция: Андрей Андреев

 

Четете още:


10 години реставрация и гробницата на Тутанкамон отново е достъпна

 
Фалшификати ли са свитъците от Мъртво море?


Изригването на Везувий вероятно е било по-късно

 

 

 

 

Коментари

Новини Варна