IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
17:40 | 12 май 2019
Обновен: 02:45 | 29 април 2025

Климактериум при мъже

Съществува ли и може ли да се третира?

По материала работи: Юлиян Атанасов
Климактериум при мъже

Менопаузата при жени се характеризира с минимализиране секрецията на естрогени изчерпване на яйчниковия резерв и настъпва най-често около петата декада от живота. При мъжете също настъпват някои аналогични хормонални изменения с възрастта (андропауза), свързани основно с понижаване секрецията на тестостерон и отслабване чувствителността на таргетните тъкани към него, но те не са съпоставими по интензитет с тези при жените. След 30-годишна възраст плазмените нива на тестостерон при мъжете започват да се понижават и спадат средно с около 1% годишно.

 

Счита се обаче, че само по себе си това понижение едва ли е причина за проява на климактерични симптоми у мъже, тъй като в такъв случаи щеше да засяга всички мъже, а всъщност броят на засегнатите е много малък.

 

Промените при мъжете настъпват много по-плавно и без ясно изразена симптоматика също около и след петото десетилетие от живота. Немалък брой мъже дори в напреднала възраст продуцират нормални количества сперматозоиди и тестостерон. И все пак, за някои от промените, които считаме за физиологични с възрастта при мъже са отговорни пониженията в серумните концентрации на тестостерона, естрадиола, дихидроепиандростерона и неговия сулфат, соматостатин и инсулино-подобния растежен фактор.

 

 

Симптомите на андропаузата могат да включват:

 

Умора и загуба на мускулна маса и тонус;

Повишение на BMI и относителния дял на телесните мазнини;

Хипогонадизъм;

Еректилна дисфункция и инфертилитет;

Остеопороза;

Гинекомастия;

Инсомния;

Когнитивни смущения;

Депресивни състояния и раздразнителност;

Горещи вълни;

И др.

 

Мъжкият климактериум е диагноза, която често остава пропускана, поради ограниченията в поставянето на диагнозата и липсата на установени конкретни диагностични критерии. Често единственият симптом може да бъде еректилната дисфункция и понижено либидо, които в голям процент от случаите може да бъде рационално обяснена с нарастване на социално-битовия стрес, употреба на алкохол и тютюнопушене, диабет и др. До диагнозата се стига обикновено при идиопатична тестикуларна недостатъчност след 50-годишна възраст с понижение на плазмените концентрации на тестостерона под 11 nmol/l.

 

Силно оспорвана е тестостерон-заместителната терапия в такива случаи – от една страна, прилагането на тестостерон в такива случаи увеличава риска от сърдечносъдови инциденти и развитие на карцином на простатата, предвид факта, че немалък брой пациенти в напреднала възраст имат субклинична изява. От друга страна, според едно проучване включващо 60 мъже с предполагаем климактериум, след хормон-заместителна терапия само 10 от тях имат благоприятно клинично повлияване в различна степен, което трудно може да бъде оценено, поради симптоматичния характер на подобрението. 84% от цялата група не дали никакъв или минимален резултат от терапията в следващите няколко седмици.

 

В наши дни все още липсват достатъчно проучвания, които да покажат ефектите от тестостерон заместителна терапия у мъже с климактерична изява. Някои промени във всекидневния живот благоприятстват добре симптоматиката – придържане към балансирана диета, умерени физически натоварвания, намаляване нивата на всекидневния стрес и достатъчно сън. В комплексното лечение могат също да се ползват антидепресанти, бензодиазепини и др.

 

В заключение, андропаузата е вълнувала медицинското съсловие най-вече през 30-те и 50-те години на миналия век, но според съвременните ни схващания това не е особено полезна диагноза. Състоянието се диагностицира трудно и обикновено не изисква специфично лечение – може да се приложи тестостерон заместителна терапия, чиито ефекти обаче са спорни.

 

puls.bg

Четете още: Как да затръшнете вратата на стреса?

Коментари

Новини Варна