IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
10:25 | 29 декември 2020
Обновен: 02:47 | 29 март 2024

Какво предвижда Бил Гейтс за 2021 г.

Ще има повече добри новини, пророкува основателят на "Майкрософт"

По материала работи: Слав Велев
Какво предвижда Бил Гейтс за 2021 г.

Прогноза за 2021 г, изпълнена с надежда, публикува Бил Гейтс в личния си блог GatesNotes. От появата на коронавируса до днес „пропочествата” на технологичния гуру са едни от най-слушаните и най-коментираните. С пристигането на ваксините в Европейския съюз и САЩ милиардерът обяви очакванията си за Новата година, предричайки повече добри новини.

 

"Това беше опустошителна година" написа Бил Гейтс като посочи очевидното през 2020-а. Пандемията е убила 1,6 милиона души по целия свят, а заразените са 73 милиона. Пандемията стана причина и за огромни икономически щети. Убийствата на Джордж Флойд и Бриона Тейлър, пожарите и президентските избори, които не могат да се сравнят с никои други избори досега допринесоха за сътресенията в САЩ, пише филантропът. Публикацията му цитирана от всички световни медии, предаде "Стандарт".

 

Според Гейтс през 2021 г. ще има повече добри новини. "Хората никога не са постигнали по-голям напредък по отношение на която и да е болест за една година, отколкото светът постигна при коронавируса тази година.", пише той като изтъква зашеметяващия научен напредък, постигнат при разработването и разпространението на ефективни ваксини срещу Covid-19.

 

При положение, че разработването на ваксина отнема 10 години, учените създадоха множество ваксини против Covid-19 през тази година и това ще е само една от многобройните научни постижения, които Гейтс смята, че ще видим през 2021 г.

 

"До пролетта ваксините от Moderna и Pfizer - BioNTech, със спешно разрешение от Администрацията по храните и лекарствата, трябва да достигнат "мащаба, в който ще имат глобално въздействие". Броят на смъртните случаи и случаите на заразени трябва да намалеят в богатите страни, смята той, което означава, че "животът ще бъде много по-близо до нормалния, в сравнение със сега".

 

По думите на Гейтс успехът на ваксините Moderna и Pfizer - BioNTech е добър за други компании, които все още разработват свои ваксини. "Сега, когато учените знаят, че вирусът може да бъде атакуван, те имат основание да бъдат оптимисти и за техните ваксини", пише той.

 

Двете успешни ваксини използват нова технология с информационна РНК (иРНК), отбелязва Гейтс. "Не случайно иРНК ваксините бяха първите, които излязоха за употреба," казва той. Според Центровете за контрол на заболяванията този вид ваксини учат нашите клетки как да произвеждат протеин, който предизвиква имунен отговор в телата ни. Гейтс казва, че неговата благотворителна фондация работи върху иРНК ваксини от 2014 г., за да ги използва срещу ХИВ и малария, а технологията сега позволява "безпрецедентен напредък" срещу Covid-19.

 

Предизвикателство обаче е произвеждането на достатъчно дози за целия свят. Ще са необходими между 5 - 10 милиарда дози, в зависимост от това дали ваксините изискват една или две дози за един човек. По думите на Гейтс световните компании за ваксини обикновено произвеждат общо 6 милиарда дози годишно противогрипни ваксини и детски имунизации, наред с другите.

 

За да може производството на ваксини срещу Covid-19 да нарасне, без да се жертва производството на останалите нужни ваксини, Гейтс казва, че неговата фондация свързва компаниите за ваксини в богати страни с големи производители в развиващите се страни.

 

В тази връзка Гейтс обръща внимание и на някои "фалшиви конспиративни теории" около ваксините срещу Covid-19, включително някои, които "включват жена ми Мелинда Гейтс и мен". По този повод той заявява, че двамата ще продължат да обсъждат публично финансирането на ваксини, защото "искаме всички деца да имат шанс да пораснат, чувстваме отговорност от гледна точка на богатството ни, да помогнем на обществото".

 

Гейтс засяга и още едно предизвикателство - изменението на климата. През февруари той издава книга по темата, озаглавена "Как да избегнем климатично бедствие" (How to Avoid a Climate Disaster), в която споделя 15-годишния си опит от финансиране на проучвания за това явление. Според него изглежда, че идващата администрация на Байдън е по-фокусирана върху изменението на климата, като пише, че "САЩ са готови да възобновят водещата си роля" за намаляване на глобалните емисии на парникови газове през следващата година. Според него предстоящата среща на ООН през ноември 2021 г. ще събере световни лидери, които ще обсъждат изменението на климата за първи път след срещата на върха в Париж през 2015 г.

Коментари

Новини Варна