Варна °
fallback
Живот
10:39 | 25 август 2015
Обновен: 17:37 | 10 май 2025

Нехочкинов лимфом – най-честият рак на кръвта

Честота е 14-19 на 100 000 души годишно в развитите страни

По материала работи: Златина Добрева

Нехочкиновите лимфоми са много голяма и разнородна група лимфопролиферативни заболявания. Тяхното изключително многообразие се обяснява с възможността за злокачествена клетъчна пролиферация на всеки етап от диференцирането на лимфоцитната популация. Той се формира, след като един лимфоцит става анормален. Тази анормална клетка започва да се дели и да прави копия на себе си. Новите клетки се делят отново и отново, като по този начин се създават все повече и повече анормални клетки, които не умират, когато трябва. Те не предпазват организма от инфекции или други заболявания.

 

Колко често се среща?   Нехочкиновият лимфом е най-честата малигнена хемопатия. Честота е 14-19 на 100 000 души годишно в развитите страни. Съставлява около 4% от всички неоплазми, но са най-честото злокачествено заболяване във възрастта между 20 и 40 години. Първият пик е в млада възраст, постепенно честотата нараства с възрастта. Вторият пик е около 50-годишна възраст. От 70-те години на XX век броят им нараства с 3-4% годишно. Съотношение мъже - жени е 3:2.  

Каква е причината за болестта?   Обсъжда се ролята на прекарани инфекции от лимфотропни вируси, които водят до хронична дестабилизация на имунната система (Ebstein-Barr вирус). Етиопатогенетично значение за някои лимфоми (главно стомашни) има инфекцията с Helicobacter pylori. Повишен е рискът от възникване на нехочкинов лимфом при заболявания, предизвикани от или довели до имунна дисрегулация, като продължителна медикаментозна имуносупресия след органна трансплантация, СПИН и т. нар. "предлимфомни състояния"- ревматоиден артрит, хронична автоимунна хемолитична анемия и др. При много лимфоми се установяват цитогенетични аномалии, някои от които са патогномонични; наблюдава се фамилност.

Автор на статията:
Златина Добрева
0 коментара
fallback
fallback