Случвало ли ви се е да искате по-висока заплата, отколкото сте получавали? И ако да – намерихте ли подходящия момент, в който да го направите? Естествено, той никога не идва ... затова действайте! Но преди това прочетете нашите съвети как да го направите елегантно и със стил!
Финансовото положение на компанията
Да започнем с това – ако сте от скоро във фирмата не може да очаквате, че ще ви вдигнат заплатата веднага. Все пак трябва да си я заслужите. Ако нямате други уговорки с работодателя изчакайте поне половин година. За да не хабите енергия и ентусиазъм, предварително се информирайте какво е финансовото състоянието на фирмата. Приходи, растеж, перспективи – това са фактите, с които е добре да разполагате.
Изберете подходящ момент
Въпреки, че за това никога няма подходящ момент, има ситуации, които можете да използвате, за да направите преговорите по-лесни и смислени.
Друга много подходяща ситуация е при разширяване на обхвата на задълженията и отговорностите ви. Ще сте в по-изгодна позиция, когато и компанията иска, и вие искате.
Подходящият човек
Обърнете се към прекия си началник. Той е човекът, от който зависи разглеждането на искането ви по-нагоре. Той е човекът, който най-добре може да оцени работата ви и заслугите ви.
Подготовка за преговорите
Упражнявайте се как да изложите аргументите си по най-добрия начин. Така ще получите идея как отсрещната страна би реагирала, как вие се чувствате и какво да промените. Направете си списък с нещата, с които сте били полезни в работата си и постиженията си през изтеклия период. Добавете всички извънредни неща, с които се занимавате.
По време на преговорите
Можете да започнете срещата по няколко начина, но препоръката ни е да не увъртате излишно.
Предварителна нагласа и поведение: влезте в срещата, уверени в успеха си. Бъдете позитивни и усмихнати. Така ще подчертаете мотивацията и ангажираността си. Бъдете настоятелни, без да минавате границата с агресивността. И най-важното – поддържайте диалог. Слушайте какво ви отговаря шефът и бъдете сигурни, че го разбирате.
Грешки, които можете да избегнете:
- Не влизайте в конфликт; - Не прибързвайте с конкретни цифри, преди шефът да ви е направил първи предложението; - Не прибягвайте до заплахи от типа "Ако не получа увеличение, ще напусна"; - Не се сравнявайте с останалите служители. Това може да прозвучи като критика към начина, по който вашият мениджър се справя с работата си.
Какво да направим, ако ни откажат повишение на заплатата
Опитайте се да договорите други придобивки: повече отпуска, гъвкаво работно време, кола, телефон, ваучери за храна, друго.
Уверете шефовете си, че искате да се развивате и да поемате други задачи и повече отговорности в бъдеще. Така си оставяте врата да поискате повишение отново след време. Ако в следващите 6 месеца до 1 година нищо не се промени – преценете дали да останете или да си търсите друга работа.