Варна °
fallback
Живот
19:32 | 8 ноември 2015
Обновен: 19:35 | 10 май 2025

Акроцианозата

Бледа и студена кожа през студените месеци

По материала работи: manager

С наближаване на есенно-зимния сезон и съответното понижаване на температурата – периферните части на тялото(като пръсти, бузи, нос и уши) много по-бързо отдават топлина. А това съответно води до увеличаване на възможността от измръзването им, особено при излагане за продължително време на ниски температури. Страдащите от това явление са по-често жени и то в млада възраст. При мъжете се наблюдава по-рядко и като причина се смята по-бързата метаболитна обмяна, свързана и с по-голямата мускулна маса. Наименованието произхожда от акро – горен, връх и цианозис – посиняване. Тоест намаляване на кръвотока към най-периферните и върхово разположени части на тялото. Състоянието зависи пряко от кръвоносните съдове и тяхната функция.

Кръвоносните съдове имат свойството при студ да се свиват, а при затопляне да разширяват диаметъра на своя лумен. Съответно, когато организмът се подложи на ниски температури кръвоносните съдове се свиват и особено силно тези в периферните части на тялото. При такива случаи кръвта, която достига до тях е силно ограничена и възниква състояние на спазъм. Кога освен при студено време може да наблюдаваме този феномен?

Пряко влияние оказват някои хормони. Това най-често са половите хормони и тези на щитовидната жлеза. Затова и момичетата по време на пубертета, когато е времето на един дисбаланс на половите хормони може да проявят за първи път симптоми на акроцианоза. Други пряко свързани причина с това състояние са невро-вегетативните дисфункции. Или по-точно когато емоциите влияят пряко на функцията на кръвоносните съдове. Обяснението се крие във факта, че по време на стрес се отделят активни вещества като адреналин и кортизол, които стимулират спазъм на кръвоносните съдове. Как се проявяват симптомите при акроцианозата?

Малко след излагането на ниски температури или след силен стрес започва едно избледняване на кожата на пръстите, най-често тези на ръцете. След което може да се усетят чувсто за тръпнене, мравучкане до лека болка. След този епизод последва цианозиране – посиняване на кожата и тя става влажна. Тези промени могат да продължават кратко време – в рамките на няколко минути или да персистират с часове. Това колко време ще продължат симптомите е свързано с продължителността на излагането на ниски температури.

С какво може да се сбърка акроцианозата?

Много наподобява болестта на Рейно, но при него се сменят три фази на промяна в цвета на кожата. В началото тя е бледо, която преминава в синьо-виолетов цвят и завършва със зачервяване. Има ли лечение, което да води до намаляване или окончателно прекратяване на симптомите на акроцианозата?

За съжаление, такова все още не е открито. Затова се действа симптоматично, тоест за намаляване на симптомите, но не и за тяхното дефинитивно отстраняване. Препоръчва се избягването на отключващите състоянието фактори. Такива са намаляване на стреса, ограничаване излагането на ниски температури.А ако това се налага, особено за дълго време – да се използва облекло, което максимално да запазва топлината на откритите части. С полезен ефект се оказват масажите, както и физиотерапевтичните процедури като например парафинотерапията, която представлява покриване на кожата със затоплен парафин. puls.bg

Автор на статията:
manager
0 коментара
fallback
fallback