Варна °
fallback
Живот
18:44 | 3 декември 2015
Обновен: 03:30 | 10 май 2025

Камили пътуваха три дни до варненския зоопарк

Бялото и кафявото двугърби животни идват от стадо в Словакия

По материала работи: Слав Велев

ПОЛИНА ПЕТРОВА Снимки ПЛАМЕН ГУТИНОВ  

Варненският зоопарк си има двама нови обитатели. Това са две двугърби камили – бяла и кафява. Закупени са от словашкия град Тречин и са пътували три дни до Варна. „Животните са много спокойни, чувстват се добре при нас, мисля, че се аклиматизираха много бързо. Посрещнахме ги с украсена клетка, но до сутринта те бяха изяли украсата, явно им е харесала“, каза за вестник „Черно море“ директорката на варненския зоопарк Иванка Стоянова. 

 

Бялата камила е родена на 3 януари 2011 г., скоро ще има рожден ден и ще стане на пет години. От зоопарка все още не са мислили с какво ще я изненадат за първия й празник във Варна, но подарък и почерпка ще има. От времето зависи дали ще са поканени и гости – деца и родители, които да се порадват на камилата за празника, все пак рожденият й ден е в разгара на зимата. 

 

Кафявата камила е все още бебе, родена е през септември и е на година и два месеца. „Явно камилчето е привързано към по-голямата камила, живели са заедно и то постоянно я търси. Били са част от стадо от 30 животни. Всъщност собственост на зоопарка е само бялата камила. За по-лесната адаптация на животните ни изпратиха и кафявото камилче, за да са две и да им е по-лесно. То ще остане при нас поне година“, каза още Иванка Стоянова. Според нея в България няма друга бяла двугърба камила, в софийския зоопарк има една – кафява. „Двугърбата камила е записана в Червената книга като изчезващ вид. Срещат се повече кафявите, белите екземпляри са рядкост“, подчерта директорката на варненския зоопарк.

Бялата камила вече е на възраст, в която може да има деца. Обикновено половата зрялост при камилите настъпва около четвъртата година. Бременността при тях трае около 13 месеца. 

„Решихме да закупим камила, защото имаме свободна клетка точно за такова животно. Преди две години почина едногърбата камила, която живееше в зоопарка. Според изискванията местообитанието на камилата трябва да е най-малко 300 квадрата, а за всеки следващ екземпляр в клетката трябва да има още 50 квадрата“, поясни Иванка Стоянова. Тя подчерта, че камилите не са капризни животни, адаптират се лесно, тъй като са свикнали на големи температурни амплитуди – от минус 30 до плюс 50 градуса. „Камилата е толкова издръжлива, че може с дни да не се храни и да не пие вода. Любопитното е, че когато започне, може да изпие и 100 литра“, каза още Иванка Стоянова. 

Климатът в България явно допада на новите обитатели на варненския зоопарк. Първата нощ те са прекарали отвън, не са имали нужда да се прибират в закритото помещение, макар че температурите са паднали под нулата. „Надявам се варненци да дойдат още тази събота и неделя да видят новите ни обитатели. Зоопаркът работи всеки ден от 8,30 до 16,30 часа, но ако искат да видят животните активни, съветвам хората да избират по- ранните часове – до около 15, защото когато започне да се смрачава, животните се приготвят за сън. Така е устроен биологичният им часовник“, допълни Иванка Стоянова. 

Варненският зоопарк изпраща една успешна 2015 година. Като брой посетители годината е съизмерима с 2014-а, която е най-успешна от времето, в което се води статистика. Любопитно е, че тази година броят на посещенията не е по-нисък, въпреки лошия туристически сезон. За сметка на по-малкото туристи интересът на варненци явно е бил значителен. За това допринасят и многото бебета, които се родиха през отиващата си година в зоопарка – 80. В зоологическата градина има над 60 вида, които са разположени на площ от 23 декара. 21 са осиновителите на животни до момента, близо 300 чакат осиновяване. 220 лв. месечно трябва да осигури тази фирма или частно лице, която иска да осинови най-новия обитател на зоопарка – камилата. 

 

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback