Варна °
fallback
Живот
12:55 | 10 декември 2015
Обновен: 05:34 | 11 май 2025

Хипогликемията – когато кръвната захар падне под нормата

Първият орган, който „страда“ при липсата на енергийни запаси е мозъкът

По материала работи: Юлиян Атанасов

Самото наименование означава намалено количество на глюкозата в кръвта. Терминът е клинично понятие и настъпва при намаляване на количеството на кръвната захар до степен, при която се проявяват клиничните симптоми. Хипогликемия се получава, когато стойностите на глюкозата в кръвта са под 2,2 ммол/л , а в плазмата – под 2,5 ммол/л. Фактори, които оказват влияние за поява на симптоми са полът, предшестващите стойности на кръвната захар, както и скоростта на намаляване на количеството и в кръвта и плазмата.  

По отношение на пола се смята, че при жени по-лесно настъпват симптоми на започваща хипогликемия, тъй като при мъжете - белтъчни вещества, при чието разграждане може да се получи глюкоза, постъпват в по-голямо количество в кръвта, за разлика от количеството при жени.Постепенното намаление на кръвната захар, позволява включването на компенсаторни механизми, които да смекчат клиничната картина. Докато бързото намаляване на глюкозата води до силно изразени симптоми.

  Нормалните стойности на кръвната захар са в рамките на 3,6 – 5,8 ммол/л. При диабетици, на които рязко се смъква нивото на кръвната захар (например от 25 ммол/л до 10ммол/л), клинична картина, характерна за хипогликемията, също може да се прояви и при 10 ммол/л. Това отново се обяснява с факта, че няма адекватно време, в което организмът да се нагоди към голяма количествена промяна в нивото за захар в кръвта. Тоест невинаги само нивото на кръвна захар определя хипогликемично състояние.

  Каква е симптоматиката, която съпътства това състояние?

Първият орган, който „страда“ при липсата на енергийни запаси е мозъкът. За неговата работа са нужни около 20% от нормалното количество на енергията, която се отделя при разграждането на приетите хранителни вещества.Симптомите се изразяват в умора, невъзможност за съсредоточаване, понякога замъгляване на съзнанието, неадекватни реакция. В редки случаи могат да се появят халюцинации или гърчове. Но те са по-характерни за лица с предшестващи увреждания на съдовата система на мозъка (най-често такива са инсултите).

  Повтарящите се продължително време пристъпи на хипогликемия могат да доведат до едно трайно намаляване на интелекта, особено при по-възрастни хора.Като компенсаторни механизми на хипогликемията се включва т.нар. симпатикусова система. При нейното активиране започва отделяне на катехоламини (такъв е адреналина) в кръвта. Това обяснява появата на симптоми като повишена потливост, сърцебиене, чувство на глад, треперене, както и изразена възбуда и чувство за страх.

  Горепосочените симптоми дефинират ранния симптомокомплекс на започващата хипогликемия. В тази фаза болният може да възстанови състоянието си чрез прием на захар.Понякога компенсаторните механизми са достатъчни, за да се възстанови нормалното състояние и ниво на кръвна захар. Но когато те не могат да се справят с ниското ниво на глюкозата се стига до замъгляване на съзнанието и бързо настъпваща кома.При този вид кома е възможно да започне и намаляване на телесната температура. Това е особено характерно за предизвикана от алкохолна консумация хипогликемия.

  Кои могат да бъдат причините за настъпване на хипогликемия?

Честа причина е гладът, когато дълго време не е имало прием на храна, а в същото време е имало увеличена физическа активност. Друга причина, наблюдавана при диабетици е поставянето на по-голямо количество инсулин от необходимото. Тоест случаи на предозиране с медикамента.По-редки причини са тумори на панкреаса или извън него, които отделят инсулин и по този начин предизвикват чести пристъпи на хипогликемия. Някои хронични заболявания на черния дроб, бъбреците и сърцето също могат да имат връзка с намаленото количество на кръвна захар. www.puls.bg

Автор на статията:
Юлиян Атанасов
0 коментара
fallback
fallback