Варна °
fallback
Живот
14:14 | 13 декември 2015
Обновен: 14:47 | 10 май 2025

Защо е важно да не сме самотни?

И как това се отразява на живота ни

По материала работи: Юлиян Атанасов

Самотата може да „отключи“ клетъчни промени в организма, които да повишат риска от разболяване или да намалят продължителността на живота. Според данните на предишни проучвания рискът се отнася за по-възрастните хора. Специалисти от Обединеното кралство твърдят, че тези открития подчертават важността от третирането на самотата като основен здравословен проблем.   

По време на настоящото проучване екип изследователи от Университета в Чикаго и Калифорнийския университет в САЩ установяват, че самотата може да провокира отговора „бий се или бягай“. Той може да окаже въздействие върху образуването на бели кръвни клетки и евентуално да увреди имунната система. 

  Проучването се базира на данни от 141 по-възрастни хора, които взимат участие в друго американско проучване, чийто фокус е насочен към остаряването и социалните взаимоотношения. Изследователите обясняват, че самотните хора имат по-слаба имунна система, както и повече възпалителни процеси в организма. При тях здравословното състояние е много по-уязвимо, защото се чувстват застрашени. 

  Специалистите поясняват, че противно на мнението на мнозина, самотата не е естествена част от остаряването. Тя не само прави живота нещастен, но може да има и сериозно влияние върху физическото и психическото здраве на засегнатия. От проучвания става ясно, че повече от милион възрастни не са разговаряли с приятел, съсед или роднина за повече от един месец. Според специалистите вниманието на хората следва да се насочи към разрешаване на този проблем. 

  Всеки би могъл периодично да отделя време за по-възрастните си роднини. Данните от проучването са поместени на страниците на Proceedings of the National Academy of Sciences.

www.puls.bg

Автор на статията:
Юлиян Атанасов
0 коментара
fallback
fallback