Острият тиреоидит представлява остро възпалително заболяване, засягащо щитовидната жлеза. Тиреоидитите са възпалителни заболявания на щитовидната жлеза, които имат различна причина, развитие и еволюция. Острото възпаление на щитовидната жлеза се представя като остър гноен тиреоидит. Острият тиреоидит е рядко заболяване, което може да се среща във всяка възраст. Заболяването нерядко се среща и в ранното детство, тъй като щитовидната жлеза е чувствителна към хематогенно разпространяващи се инфекции. 1. Каква е причината за болестта?
Най-често острият гноен тиреоидит се причинява от инфекции със Staphilococcus aureus, Streptococcus hemolyticus, пневмококи, аеробни и анаеробни бактерии. Предразполагащи фактори за възникването му са травми на жлезата, сепсис, локална инфекция на меките тъкани, която улеснява достъпа до щитовидната жлеза. 2. Как се развива болестта?
Патогенезата на заболяването представлява огромен интерес. Бактериите попадат в щитовидната жлеза по кръвен път (от друго гнойно огнище в организма) или по съседство (от гърлото). Бактериалната инфекция води до образуването на изпълнени с гной абсцесни кухини, локализирани предимно в левия лоб на щитовидната жлеза. 3. Каква е клиничната картина?
Клинично острият тиреоидит се характеризира с висока температура, студени тръпки, болки във врата, зачервено гърло, дрезгав глас, загуба на глас. Болката във врата е често едностранна и се разпространява към долната челюст, ушите и тила. Флексията (сгъването) на врата води до облекчаване на болката. Кожата над жлезата е затоплена и зачервена, а самата жлеза е уплътнена и болезнена. С прогресиране на заболяването се развива регионално увеличаване на лимфните възли и абсцеси в жлезата. 4. Как се поставя диагнозата?
Основно значение за поставянето на диагнозата имат лабораторни изследвания, при които се установява левкоцитоза с олевяване и силно ускорена утайка (СУЕ), ехография на щитовидната жлеза чрез, която може да се визуализират абсцесните кухини, биопсия чрез, която се доказва гнойното възпаление, функционални тестове. 5. Какво е лечението?
Лечението на острия тиреоидит се осъщесвява посредством прилагане на антибиотична терапия (пеницилин, ампицилин, цефалоспорини), пункция и дренаж на абсцеса и евакуация на гнойната колекция. 6. Какво е подостър тиреоидит ?
Подостърият тиреоидит представлява възпалително заболяване на щитовидната жлеза. Към него принадлежи подострият тиреоидит на De Quervain, негнойния тиреоидит, грануломатозния и гигантоклетъчния тиреоидит. Свързани статии.. Няколко признака за проблем с щитовидната жлеза... 7 Полезно да знаем за щитовидната жлеза 17 Подостър тиреоидит – какво трябва да знаем? 4 Заболяването се среща значително по-често при жени, отколкото при мъже. Основно значение за възникването на заболяването имат вирусните инфекции най-вече аденовируси, коксаки вируси, паротиден вирус. Вследствие на възпалителния процес настъпва деструкция на жлезата, в резултат на което се освобождават много щитовидни хормони. Клинично заболяването се характеризира с остро начало. То се проявява след прекарана вирусна инфекция. Болните с подостър грануломатозен тиреоидит се оплакват от болка във врата от едната му половина. Болката се измества към ушите и долната челюст и се усилва при преглъщане, пише puls.bg. Нерядко заболяването се съпътства от висока температура. Болните си щадят шията като ограничават движенията й. При някои от хората с подостър тиреоидит, се наблюдава изпотяване, треперене на ръцете, отслабване на тегло и сърцебиене. Основно значение за поставянето на диагнозата на заболяването има изследванията на хормоните и кръвна картина. При хормоналните изследвания се установява повишени нива на Т3 и Т4 и понижени на ТSH (тироид стимулиращ хормон). Други методи важни за диагнозата са ехографията на щитовидна жлеза, сцинтиграфията, тънкоигленната аспирационна биопсия. Диференциална диагноза се прави с бактериален тиреоидит, тиреоидит на Хашимото, хипертиреоидизъм (тиреотоксикоза), различни възпалителни заболявания на шията. Лечението на подострия грануломатозен тиреоидит се осъществява с нестероидни противовъзпалителни средства, чрез които се цели овладяване на възпалителния процес, витамини, кортикостероиди. Прогнозата на подострия тиреоидит е добра. Заболяването е напълно излечимо.
puls.bg