Качественият нощен сън може да бъде полезен и за намаляване на теглото, твърдят изследователи. За целите на проучването те наблюдават навиците, свързани със съня, сред 133,353 жени в добро здравословно състояние за период от 10 години. Установява се, че сред тези, които спят достатъчно, рискът от развитие на диабет тип 2, е с 45% по-малък, в сравнение с участничките, които имат проблеми със заспиването, хъркат, спят по-малко от 6 часа всяка нощ или страдат от сънна апнея.
При нарушение на циркадните ритми в организма, се повишава синтеза на грелин – хормон, който увеличава апетита. Това може да причини натрупване на излишни килограми и да доведе до развитие на диабет тип 2, поясняват изследователи от Училището по обществено здраве към Харвард в САЩ. От данните на предишни проучвания става ясно, че недостигът на сън води до интензивна активност в центъра за възнаграждения в мозъка при консумацията на лакомства и висококалорични храни. Не само липсата на сън влияе на промените в теглото. Според изследователи от Чикагския университет хората, които спят по 8,5 часа всяка нощ, губят около два пъти повече мазнини, в сравнение с тези, които спят по 5,5 часа, въпреки че приемът на калории през деня е еднакъв сред всички участници.
По думите на специалистите проблемите със съня се свързват с повишен синтез на хормона на стреса – кортизол, а това може да доведе до възпалителни процеси и нарушения в нивата на инсулина. В резултат на това може да се стигне до натрупване на излишни килограми. От резултатите на проучване, поместено на страниците на сп. Diabetologia, става ясно, че лишаването от сън само за 4 дни понижава чувствителността на организма към инсулина. По този начин се увеличава рискът от съхраняване на прекомерни количества мазнини.
puls.bg