19 март е Световният ден на съня.
"Лека нощ" е ежедневен стремеж за милиони хора по цял свят, които страдат от проблеми със съня. За жалост проблемният сън е подценявано явление и като резултат не се обръща необходимото внимание на тревожния факт, че липсата на добър сън води до сериозни здравословни усложнения.
Качественият и тонизиращ сън е от жизнено важно значение за психическото и физическото здраве, но в днешно време проблемите със съня се превръщат в световна епидемия и влияят върху здравето и качеството на живот на 45% от населението на земята, пише БГНЕС.
Множество медицински изследвания доказват, че липсата на добър сън е причина за високо кръвно налягане, затлъстяване, диабет, белодробни болести и др. С тези аргументи Световната асоциация по медицина на съня обявява 19 март за международен Ден на съня още през 2007 г.
За да е сладък сънят ви, ladyzone препоръчва няколко неща.
Изберете богати на триптофан храни за вечеря. Всички сме чували за магическото сънотворно въздействие на топлото прясно мляко. А всъщност питали ли сте се на какво точно се дължат те? Ето го и отговорът – на триптофана – аминокиселина, която влияе успокояващо върху нервната система и активира желанието за сън. Други храни, които са с високо съдържание на триптофан са ядките и семената, бананите, меда и яйца.
Не пренебрегвайте въглехидратите. Интересно качество на богатите на въглехидрати храни е, че, в съчетание с млечните продукти, чувствително увеличават нивото на сънотворния триптофан в кръвта. Така че, заедно с млякото, иренето и яйцата, към вечерята спокойно може да включите и зърнени храни, няколко бисквитки и филийка хляб.
Хапнете преди лягане. Ако се борите с безсънието, леко похапване преди сън няма да ви навреди. Дори напротив – ще ви помогне да се пренесете в мечтания свят на сънищата. Но не интерпретирайте тази новина като покана за преяждане. Тежката храна преди сън само може да ви навреди, като заангажира по никое време храносмилателната система с много работа, което от своя страна ще отприщи точно обратния ефект – тотално безсъние.
Забравете за бургерите и пържените картофи. Ако имате нужда от още една причина, за да избягвате високото съдържание на мазни храни, е хубаво да си изясните още нещо. Според последни изследвания хората, които обичат често да си угаждат с богата на мазнини храна, не само наддават на тегло, но и редовните смущения на съня не са им непознати. Тежката храна активира храносмилането, което пък възпрепятства пълноценния сън.
Пазете се от скрития кофеин. Никой няма да се изненада от факта, че дори няколко глътки кафе към вечерята може да означава само едно – сбогом, сън! Но имайте предвид, че съществуват и други храни и питиета, които съдържат в себе си солидна доза кофеин – шоколад, кока-кола, чай и даже кафе без кофеин. Ето защо, ако ви се хапва шоколад, а държите същата вечер да си легнете навреме, насладете му се поне четири часа преди сън. В това число внимавайте и с кофеина в медикаментите! Трябва да знаете, че някои предлагани без рецепта лекарства, като болкоуспокояващи, диуретици, хапчета за отслабване и др. могат да съдържат кофеин. Количеството кофеин в едно хапче дори може да превишава това в 1 чаша кафе. Затова, преди да извадите болкоуспокояващото, хвърлете по едно око на надписа върху етикета.
Пропуснете чашката алкохол. Същото, което казахме за кофеина, с пълна сила важи и за алкохола.
Кажете сбогом на тежките пикантни храни. Тежкото пикантно ястие на вечеря ще доведе до неприятното усещане за парещо гъделичкане зад гръдната кост и отделянето на киселини. Правилото за 4-те часа с пълна сила важи и тук.
Приемайте течности не по-късно от 20 часа. Никак няма да ви е приятно постоянното ставане и посещение на тоалетната.