Детето на Петя Минева е било настанено в приемно семейство с различен етнически произход на 30 километра от родния му град/Снимка: „Възраждане – Варна“
След близо девет месеца неуморна работа, институционален натиск и постоянна подкрепа, структурата на „Възраждане“ във Варна успя да върне дете, отнето от майка му от отдел „Закрила на детето“ – Варна. Случаят предизвика сериозен обществен интерес и постави въпроси за процедурите и прозрачността в работата на социалните служби. Това сподели Полина Костадинова, активист на „Възраждане“
Детето на Петя Минева е било настанено в приемно семейство с различен етнически произход на 30 километра от родния му град. Срокът за настаняване е удължаван два пъти. Срещите между майката и детето, постановени от съда, се провеждат два пъти месечно за по 1 час в ЦОП-Аксаково. Обстоятелствата очертават тенденция в докладите да се запише „родителско отчуждение“, което да отвори възможност за вписване на детето в списък за осиновяване.
Петя се обръща към „Възраждане" – Варна в началото на есента, след като месеци наред не е имала възможност да вижда сина си.
„Социалните в ЦОП – Аксаково ѝ казвали, че детето е болно“, споделят от партията. Състоянието ѝ било толкова тежко, че тя едва успявала да обясни какво се случва.
„За нас от Възраждане всяко българско дете е ценно. Бихме направили всичко, за да съберем семейства, разделени от обстоятелства, хора и служби“, заявяват от местната структура. След месеци жалби, сигнали и петиции, случаят получава развитие. Създаден е канал на сътрудничество с институциите, който води до щастливия финал – детето се връща при майка си.
„Петя не вярваше до последно, че ще успеем. Плачеше всеки ден. Но днес е щастлива“, казват още от „Възраждане“ – Варна.
От Възраждане призовават гражданите, които имат сходни проблеми с действията на социалните служби, да потърсят помощ. „Ние сме тук, за да подкрепим всеки български родител, изправен пред неправда“, гласи посланието им към обществото.