Социалните предприятия на територията на Варна вече са 30, а 31-то е в процес на регистрация. Само за година броят им се е утроил, показва статистиката на националния Регистър на социалните предприятия, поддържан от МТСП.
За сравнение в община София град социалните предприятия също са 31, в Пловдив и в Бургас - по 20.
Бизнесите с кауза със статут на “социално предприятие” наемат на работа хора от 12-те уязвими групи, регламентирани в Закона за предприятията на социалната и солидарна икономика: хора с увреждания, родители на деца с увреждания, хора, преминали през лечение на зависимости, бивши затворници, жертви на трафик и насилие, бездомни, бежанци, безработни младежи и хора над 55 г. Или всички тези варненци, които заради здравословни или други причини имат по-малко или никакви шансове на трудовия пазар и често губят трудови навици или десоциализацията силно влошава здравословното им състояние.
Сред основните фактори за успешното развитие на икономиката с кауза във Варна е Фондът, с който общинският бюджет подкрепя социалните предприятия.
Той беше създаден през февруари 2024 г. с бюджет 150 000 лева. Тогава във Варна бяха регистрирани едва 13 социални предприятия.
Одобрени бяха проектите на 10 от тях на обща стойност малко над 130 хил. лева.
При отчитането бяха верифицирани всички разходи в това число заплати за 23 варненци от уязвими групи - повечето от тях младежи с различни увреждания, и възнаграждения за 11 ментори, обучители и наставници.
Фондът за подкрепа на социалните предприятия във Варна няма аналог в България. Затова влезе в специалния сборник с добри практики на Института за публична администрация, който награди Община Варна и Регионалния център за развитие на социалната икономика в Североизточна България.
Коментари