Отличиха най-добрите предложения от уъркшопа „Отваряне на града към морето“

Инициативата цели да събере проектни идеи за ключови улици в Гръцката махала“

Отличиха най-добрите предложения от уъркшопа „Отваряне на града към морето“

Кметът на Варна Благомир Коцев връчи отличията за най-добрите проектни предложения от Уъркшопа „Отваряне на града към морето“ - инициатива, чиято цел бе да събере проектни идеи за ключови улици в „Гръцката махала“ (зоната между улиците „Дунав“, „Дебър“, „Охрид“, „Преслав“ и „Девня“). Инициативата е организирана от Съюза на архитектите в България (САБ) – Дружество Варна, в партньорство с Камарата на архитектите в България (КАБ) – РК Варна и Община Варна, съобщават от пресцентъра на общината.

Радостен съм, че стигнахме до този своеобразен конкурс за преобразяване на толкова важна част от централната зона на Варна. Това е процес, в който се включиха много хора – на всички тях благодаря, заяви кметът Коцев. Той подчерта, че като част от журито е бил впечатлен от оригиналността на предложенията и изрази увереност, че много от тях ще бъдат реализирани в близко бъдеще. Проектът вече разполага с финансиране по линия на Концепцията за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) и от бюджета на Общината. Всяка една идея заслужава внимание – това е проект, който ще интегрира старата градска част и ще отвори Варна към морето. Това е промяна, от която градът има нужда и която заслужава като морска столица, изтъкна Коцев.

От своя страна зам.-кметът с ресор архитектура инж. Пламен Китипов поясни, че зоната, позната още като „Таляна“ е част от одобреното на 25 юни т.г. от Министерството на регионалното развитие и благоустройството проектно предложение на Община Варна по КИТИ. Осигурено е финансиране за общо 7 проектни идеи, на обща стойност 41,309 млн. лв., от които безвъзмездната финансова помощ е в размер на 26,2 млн. лв. Китипов коментира, че сред тях са реконструкция на Летния театър, експониране на археологически находки на ул. „Цар Симеон“, както и настоящият проект за обновяване на ключовата зона в „Гръцката махала“, за който е осигурено финансиране от общо 13,7 млн. лв.

В рамките на два месеца Уъркшопът организира обиколки и срещи в района на „Гръцката махала“ с цел създаване на ефективни предложения за преобразяване на пространството в т.нар. квартал „Таляна“. Районът попада в рамките на археологическия резерват „Одесос“ и има висока обществена и историческа стойност. Поради високата обществена значимост на проекта, Община Варна осигури възможност на всички заинтересовани страни да представят своите идеи, графични материали, визуализации и концептуални проекти за обществени пространства и гаровия площад.

Със свои предложения участваха седем екипа, които представиха общо 28 табла с разработки, дарени на Община Варна с цел подпомагане на идейната фаза от инженеринг-процеса. Според заданието участниците в конкурса, проектите имаха за цел да популяризират историческото ядро на Варна, да допринесат за неговата ревитализация и модернизация, като се съхрани уникалната му идентичност. Сред основните акценти бяха добавянето на архитектурна и художествена стойност, повишаване на атрактивността и достъпността на зоната, подобряване на качеството на живот и ограничаване на автомобилния трафик. Всички решения трябваше да отговарят на изискванията за достъпна среда.

След като разгледа обстойно предложенията на участниците в конкурса, журито в състав кметът Благомир Коцев, главният архитект на Община Варна Виктор Бузев, арх. Велимир Георгиев - председател на САБ в Стара Загора,  проф. арх. Росица Никифорова - представител от Камара на архитектите в България и доц. д-р арх. Пламен Петров - преподавател по „Архитектура“ във ВСУ „Черноризец Храбър“, излъчи едно първо и две втори места.

За лауреат категорично бе избрана разработка 25091, дело на архитектите Жулиан Начев, Блага Благова, Калоян Димов. В своята концепция, безапелационният победител дава решения за организация на движението и затваряне на отделни участъци от улиците, предложения за синя зона, споделени пространства и преодоляване на проблемите с транспортните потоци, чрез поетапна реализация на проекта, включваща минимум две нива в превръщането на зоната в градско пространство. Проектът бе оценен от журито като реалистичен, с впечатляваща визия на представянето и предлагащ дългосрочен хоризонт на реализация. Предложенията в него съдържат детайли, които отчитат съществуващите условия и нуждите на различните потребители в зоната. Впечатляващ е комплексният подход към решаването на проблемите с транспортната инфраструктура и пространственото планиране. Има акцент върху запазването на идентичността на района, като същевременно се предлагат нови решения за подобряване на достъпността и комфорта на гражданите. По мнение на членовете на журито, проектът е добре обмислен и включва стратегии за постепенна трансформация, което е важно за успешната му реализация.

Класираният на второ място проект с код 13579 на архитектите Христо Топчиев, Йоана Топчиева, Денислав Ангелов, Венера Попова и кандидат архитектите Мая Димитрова, Ралица Сафева и Дебора Куюмджиева спечели оценяващите с акцента си върху гаровия площад, неговото развитие и подхода за общо решение на двете пространства. Предложението, надхвърлящо обхвата на общото задание, подчертава нуждата от асансьори за осигуряване на достъпност и връзката с подлеза, както и необходимостта от премахване на съществуващи постройки за подобряване на площадното пространство. Решението дава възможност за привличане на хора към гарата и превръщането ѝ в привлекателно място, чрез различни събития и подобрения. Въздействащи за оценяващите бяха смелата графика и растера на настилката - балансирано и прецизно мащабирано, с което се създава привлекателно и функционално пространство. Цветовото решение на площада бе отчетено като стилно, съобразено с фасадите на гарата, като ги подчертава и допълва, а самият проект, като изпълним под формата на естествено продължение на пешеходните пространства на града. 

Определен от журито също на второ място - проектът с номер 21424, предложен от архитектите Радина Тодорова, Миньо Тонев и кандидат архитектите Руслан Петров и Траяна Йорданова е изпълнил условията на заданието, включително предложението за пешеходна зона и се възприе като „много изпълнима идея“. Журито оцени положително включените в него сферичните елементи и мотивите, които предлагат бутикови решения и въпреки ограничения обхват, дават идентичност на средата. Някои идеи на проекта бяха категорично възприети към общото решение, като например маркерите насочващи към определени сгради с QR кодове. Ключов акцент са елементите в настилката обозначаващи географските хоризонтали и възможността за включване на театрална сцена на площад Буров и други на творчески пространства. Хареса се и идеята за локален градски транспорт „минибус“ до забележителности и градски обекти.

Специалната награда на главния архитект на Варна получи проектът 74000, разработен от архитект Николай Куцаров и кандидат архитектите Денислав Бонев, Ирина Радева и Мартин Куцаров. Журито оцени предложението, обръщайки внимание на смелостта, иновативността и визионерството в него, както и като принос към развитието на града и връзката му с морето. Реализирането на такъв проект се счита за съвременно и смело решение, което би могло да доведе до хармония между съществуващата градска среда и новите територии след освобождаването им от товарното пристанище. Проектът бе разгледан като отговор на нуждата от свързване на града с морската зона чрез осмислено преодоляване на денивелацията.

Отличените получиха награди от кмета Коцев и парична сума, осигурена от бюджетите на САБ и КАБ във Варна, а специалната награда е осигурена от месечното възнаграждение на главния архитект на Варна. Всички участници получиха грамоти за доброто си представяне и за креативните си идеи в конкурса.

Коментари

анонимен ( преди 11 часа )
Имах си аз Бузев да го няма там! Ох майко тежко ми е на сърцето! То не беше алкохолика и подлогата на *** Кирил Йорданов,човека изгоря жив заради тази ***! Става вьпрос за Пламен Горанов!вечна памет на момчето! Който Варна набързо забрави! Сега Бузев ще оправя градската среда! Няма терени бьрзат да се налапат докато са на власт! Да видим като приключат с паметника на почивка какво ще правят? Сигурно ще започнат да строят отгоре на главите си!!!!!!
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
rate down comment 0 rate up comment 0
Новини Варна
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата