Търсят постоянна работа на 40 роми и младежи с увреждания с инициатива, стартирала в края на август. „Целта ни е да подпомогнем хора в неравностойно положение на възраст от 18 до 29 години. Младежите по принцип изпитват трудности с намирането на подходяща работа, а този проблем е още по-остър при хора от малцинствен произход, с умствени или физически увреждания, както и жертви на насилие и трафик“, подчерта инициаторът на проекта Елина Райнова. Първата задача на консултантите е да преценят специфичните нужди на всеки, потърсил съдействие за намиране на работа или повишаване на квалификацията си. Предвиждат се също тренинги за успешно намиране на работа, правилно поведение при кандидатстване за определена позиция, писане на мотивационно писмо и СV, доброволчество като форма за неформално обучение.
До момента в проекта са включени 20 младежи, основно от Варна.
Според Елина Райнова много малка част от работодателите са склонни да наемат на работа хора в неравностойно положение. „Те просто не си представят как могат да ги включат реално в своя бизнес. Най-отхвърляни са хората с умствена изостаналост. А те могат да се научат да извършват автоматизирани дейности, които стават рутина за тях. В Професионалната гимназия по дървообработване във Варна например има паралелка за младежи с умствени проблеми, които се обучават за градинари, това също е възможна и добра професия за тях. Важна за включването на хора с ментални дефицити в реален работен процес е подкрепата на социалния асистент. Хубаво е асистентите да преминат обучения в тази посока, за да са максимално полезни. Добре е работодателите също да се запознаят със спецификите на състоянието на човека с увреждания, когото решават да наемат, за да знаят каква точно работа могат да му поверят. При някои диагнози е противопоказен стресът, при други тежката физическа работа“, посочи Елина Райнова.
Останалите 20 души за проекта ще бъдат набирани основно в ромските махали. „Там ще разчитаме на т.нар. ромски медиатори, това са местните лидери на обществено мнение, които се ползват с доверие, това е много важно в тази етническа група. Ще разчитаме и на протестантските църкви, тъй като много от ромите ги посещават. В тези църкви се формират групи за взаимопомощ, така че ще се допитаме и до тях, за да ни предложат младежи на възраст от 18 до 29 години, които искат да повишат квалификацията си или да намерят работа“, допълни Елина Райнова.
Полина Петрова
Коментари