Новите приемни родители от началото на годината досега са наполовина по-малко от заличените за същия период. Утвърдени са 35 професионални семейства, а заличените са 66, съобщиха пред „Монитор“ от Агенцията за социално подпомагане (АСП).
Макар и на пръв поглед броят на тези, които вече не фигурират в регистъра, да е голям, от агенцията обясняват, че случаите на заличаване заради неадекватна грижа са единични. Ако все пак бъде констатирана рискова или неблагоприятна ситуация, незабавно се предприемали мерки. „Случвало се е да извеждаме деца само защото в населеното място не могат да бъдат задоволени образователните им потребности, т.е. няма училище след 8-и клас. Това е нещо, което не зависи от кандидатите за временни родители, но впоследствие се явява техен дефицит. Образованието все пак е основна потребност, която трябва да бъде задоволена“, обясни шефът на дирекция „Закрила на детето“ в АСП Емил Тодоров.
Сред причините за заличаване на семейства е доброволното отказване от предоставяне на приемни грижи, а най-честите аргументи са приемане на работа в чужбина или наближаване на пределна възраст. Процесът по утвърждаване на нови такива пък не е никак кратък. Първото необходимо условие е установяване на потребност, набиране на кандидати, кандидатстване, оценка и утвърждаване. Всъщност у нас има 2396 приемни семейства като през изминалата година те са били със 144 повече. По-голям е броят на професионалните, а доброволните са едва 20.
Според проучване на „Тренд“ 33% от безработните и 31 на сто от работещите със средни възнаграждения биха влезли в системата, ако получават заплата и издръжка. 23% от висшистите също биха станали приемни родители, а 11% от анкетираните на възраст между 31 и 40 години биха се цанили и без да получават заплащане.
Възнаграждението на „платените родители“ се определя на база броя настанени подрастващи и размера на минималната работна заплата. За едно дете те получават 765 лв., за две сумата скача на 816 лв., а при три или повече тя е 867 лв. В зависимост от възрастта на подрастващите за осигуряване на храна се изплащат месечни средства, които варират между 75 лв. и 300 лв. За децата с увреждания месечната добавка е в размер на 56,25 лв.
За първото тримесечие на 2018 г. своя нов дом са намерили 170 деца с увреждания, а 278 пък са подрастващите, за които е прекратено настаняването в приемни семейства. Причината е реинтеграция в биологичното семейство, промяна на мярката за закрила, чрез настаняване при роднини и близки, осиновяване или навършване на пълнолетие. И все пак от Агенцията за социално подпомагане подчертават, че приоритет на системата за закрила на детето е не само осигуряване на адекватна грижа, но и отглеждането от биологичното му семейство.
Четете още:
Коментари