IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Избрано
14:36 | 9 юни 2018
Обновен: 14:12 | 12 май 2025

МЗ обсъжда с ЕК регистрацията на защитени географски български продукти

Ресорният министър отбеляза, че около десетина производители на продукти са подали своите документи и очакват становище преди изтичането на крайните срокове

По материала работи: Слав Велев
МЗ обсъжда с ЕК регистрацията на защитени географски български продукти

Министерството на земеделието е в активна комуникация с Европейската комисия за регистрацията на българските продукти със защитено географско указание, каза в Горна Оряховица министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов, предава БТА.

 

Той отбеляза, че около десетина производители на продукти са подали своите документи и очакват становище преди изтичането на крайните срокове.

 

Според него е налице забавяне заради непостъпила още преди десет години цялостна документация в регистрите на министерството.

 

 

Сред изчакващите одобрение продукти са бялото саламурено сирене, кашкавалът и киселото мляко.

 

Министър Порожанов присъства на откриването на традиционния празник на горнооряховския суджук.

 

В приветствието си той припомни, че това е първият български продукт със защитено географско наименование за произход, вписан в ЕК през 2011 година.

 

Защитеното наименование е регистрирано от сдружение "Раховец- 2007". По-късно добрият пример е бил последван и България има още пет регистрирани такива продукта - филе "Елена", роле "Трапезица", панагюрска луканка, кайзерован врат "Тракия" и говежда пастърма, посочи той.

 

Пред журналисти министърът коментира, че е в процес разработката на наредба за наличието на минимално количество месо в различните месни продукти, пише Investor.bg.

 

Предстои публикуване на наредбата за млечните продукти, с която ще бъде забранено ползването на растителни мазнини в производството им, която ще влезе в сила през втората половина на месец юли.

 

Тези производители, които не изпълняват изискванията на наредбата ще минат в групата на производителите на имитиращи продукти и няма да се водят млечни производители, посочи той.

 

Контролът ще се осъществява от специализирано звено към МЗГХ, а освен проверка на документацията се предвижда и визуален контрол и проби. Актовете ще бъдат издавани от БАБХ, а нарушителите ще бъдат наказвани с отнемане на лиценз за производство на млечни продукти.

Коментари

Новини Варна