Повече френски туристи идват по Северното Черноморие

Очаква се бум на гостите от Германия, по данни на летище Варна

Снимка: Пламен Гутинов

Снимка: Пламен Гутинов

Повече френски туристи са проявили интерес към България през тази година, като вниманието им основно е насочено към Северното Черноморие. Това съобщи проф. Стоян Маринов - член на УС на Варненската туристическа камара, в предаването на телевизия „Черно море“ – „Посоки.eu“ с автор и водещ Елена Кирова. „Нараства броят на полетите от Франция до България. Прави впечатление също, че се повишава търсенето от френски граждани страна на културно-познавателни турове из страната ни, за което съдим от честите запитвания за екскурзоводи с френски език“, поясни Стоян Маринов. Интерес към подобен род организирани обиколки на исторически и археологически забележителност и у нас проявяват също така туристи от Израел, Холандия, Швейцария, Италия и Германия. „На сезон има над 20 подобни турове, които са с добра продължителност, но и струват доста скъпо, което означава, че тези гости оставят значителни средства в страната ни“, отбеляза експертът.

 

И тази година през активния летен сезон се очаква най-много туристи от Германия да посетят България. По предварителни прогнози те ще са около 700 000, което ще е с около 4-5% повече в сравнение с миналата година. По данни на летище Варна рекорден брой немски туристи ще бъдат посрещнати на аеропорта. Второ и трето място по очакван брой на гостите в страната ни през лятото заемат Русия и Румъния – с по около 500 000 – 550 000. Четвърта се нарежда Полша – с около 330 000 туристи. „През последните 2-3 години броят на поляците, които посещават страната ни за лятната си почивка нараства, тъй като съотношението между цена и качество, което предлагаме се оказва изгодно за тях, защото те търсят по-нискокатегорийни места за подслон“, коментира Стоян Маринов. Последните две места от челната шестица на ключовите пазари за България заемат Украйна и Великобритания. По около 200 000 – 220 000 туристи очакваме от тези две страни през лятото.
 

Стоян Маринов отчете фактът, че България посреща активния сезон с умерен оптимизъм и прогнози за ръст от 5-6% на туристопотока. „Това означава, че сме над средното за света ниво, тъй като Световната организация по туризъм през последния месец промени своите прогнози и вместо очакваните 4-5%, с които да нарасне броят на международните пътувания в глобален мащаб, ръстът ще е едва с 2-3%“ – подчерта експертът. Той отбеляза, че този факт е още по-позитивен предвид това, че дестинации като Турция, Египет и Тунис се върнаха на руския и западноевропейския пазар и се стигна до ново преразпределяне на туристи след кризата през 2016-а.
 

На база очаквания ръст на гостите от чужбина и през това лято, няма как да не бъде поставен  въпросът за кадрите в туризма. Според Стоян Маринов това е глобален казус, който вълнува не само България, но и Гърция, Испания, Италия, САЩ и др. Проблемът се състои в това, че заетостта в туризма в повечето случаи има сезонен характер и заплащането е сравнително не високо. „У нас основният недостатък е свързан с това, че кадрите, които напускат  България всяко лято, за да работят зад граница, са значително по-квалифицирани от тези, които внасяме“, отбеляза експертът. Според него този проблем трудно би могъл да се реши, но от Министерствата на образованието и науката, на туризма и на труда и социалната политика вече правят крачки в правилната посока. Една от тях е, че се премахва ограничението на бройката на студентите по туризъм държавна поръчка, която университетите могат да приемат. Друг позитивен ход е сключването на договори между някои висши учебни заведения и фирми в туристическия бранш, според които първокурсници, които изявят желание да се включат в програмата ще получават стипендии за обучението си и всяко лято ще работят в съответната компания, като се задължават след завършване на обучението си да сключат 5-годишен контракт с въпросния работодател. Ако не желаят подобно обвързване, а са се възползвали от програмата по време на обучението си, ще трябва да възстановят всички разходи, направени за тях по време на следването им.


Полина Петрова
 

 

Коментари

Избрано
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата