От Министерството на образованието и науката ще предложат батко или кака в едно училище да изпращат бъдещия първокласник директно в първа група, независимо дали школото отговаря на водещия критерий уседналост. Това заяви образователният министър Красимир Вълчевм предаде Monitor.bg.
Според наредба №10 от 1.9.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование за приема в първи клас определяща е близостта до школото до постоянния или настоящия адрес на детето, като те биват разпределени в 4 групи. С най-голямо предимство са хлапетата, които които живеят в района на училището поне 3 години, като те попадат съответно с първа. Докато децата, които живеят извън прилежащия район попадат в 4-тата група. Така родителите с две деца, които са сменили наскоро адреса си, се изправят пред предизвикателството каката или баткото да е в едно школо, а бъдещият първокласник да бъде в друго. За да не се стига до такива моменти, от МОН ще предложат промени в наредбата, с които да затвърдят принципа на близост, но да изчистят констатираните проблеми с критериите. „Имаме случаи, в които по-големият брат или сестра учи в едно училище. В този случай от гледна точка на родителите е най-подходящо детето, което ще е в първи клас, да бъде в същото училище. В наредбата ще кажем, че децата ще бъдат класифицирани в първа група – такива с три години уседналост.“ обясни Вълчев. Така децата, които имат по-голям брат или сестра до 7-и клас в едно училище, ще бъдат класифицирани като живеещи в района.
От МОН смятат да включат още една промяна в Наредбата, с която целят да няма допускане на свръхконцентрация на ученици в определени училища. Образователният министър обясни, че предвиждат общините да имат възможност да правят предложение за намаляване на приема в определени училища според това какъв капацитетът им.
Вълчев заяви още, че миналата седмица е излязло решението на Комисията за защита от дискриминация, която е потвърдила, че критерият за уседналост не е дискриминационен. Проверката бе извършена, след като баща подаде жалба в КЗД именно защото двете му деца няма да имат възможността да учат заедно, след като наскоро сменят адреса си.
Коментари