От 2008 година 5-ти август се отбелязва като Международен ден на бирата. И докато Германия и Чехия спорят чие пиво е по-добро, най-големи количества изпиват китайците.
По традиция на 5 август любителите на бирата се събират да пият бири в различни барове и измислят по-интересни начини да пиянстват - в Калифорния например си организират екскурзия с влак, която включва посещение на 6 кръчми за един следобед, пише "24 часа".
Бирата, наричана също пиво, е най-старата и най-консумираната алкохолна напитка в света и третата най-популярна напитка изобщо след водата и чая, пише в "Уикипедия", цитира "Труд".
Първият писмен документ, в който се споменава бирата, е от времената на шумерите – четвърти век преди новата ера. Шумерската бира се наричала "сикару".
От момента, в който хората започнали да правят бира, те откривали в нея все нови и нови лечебни свойства. Древните шумерски лечители предписвали на пациентите си жабуркане на устата и пиене на топла бира при зъбобол.
Интересен факт за бирата е, че в най-голямата бирария в град Мацуширо, Япония, клиентите имат право на безплатна халба бира, но само ако са в заведението по време на силно земетресение.
Три от четирите най-продавани марки бири са китайски. В челната десетка за най-купуваните бири попадат още Budweiser, Heineken, американски и бразилски марки, съобщава БНТ.
Днес празнуват и българските железничари. По традиция празникът се отбелязва всяка година през първия неделен ден на август. Денят на железничаря датира от средата на миналия век. Датата, на която се отбелязва професионалният празник в България, е свързан с историческия факт, че в началото на август през 1888 година железопътната линия Цариброд - София - Белово е открита за международни превози, като същевременно държавата откупува и линията Русе - Варна и започва нейната експлоатация. Така се учредяват Българските държавни железници.
Коментари