Дните преди първия учебен ден като правило са стресови за родителите, които трябва да осигурят учебници, помагала, пособия и облекла за малчуганите. В тази еуфория обаче не трябва да се забравя и самото дете, което усеща и възприема думите и нагласата вкъщи. Ако вашата рожба предстои да прекрачи за пръв път училищния двор, то вие трябва да я подготвите и психически за промяната – ново място, нови деца, нови ангажименти и отговорности.
Първото, което може да направите, е да „запалите“ у първолака любов към училището, като институция още от първите дни след 15 септември, съветва Петя Събева, председател на Сдружението на младите психолози в България.
„Важно е да се говори само позитивно, тъй като децата усещат негативната нагласа на родителите и тя се предава на тях. Атмосферата у дома трябва да е радостна, все пак с училището започва един нов етап за всеки малчуган, там ще получи нови знания, ще изгради осъзнати приятелства и ще изгради характер. Отговорност и самостоятелност детето може да придобие, чрез режим-график, който се следи от възрастните. Най-важно остава да не се допуска пред първолака или ученика да се говорят лоши неща за училището, учителите или определен преподавател. Това би настроило негативно и малчугана, който е като „попивателна“. Така че дали учителите ще бъдат авторитетни, зависи и от самите родители. Ако вече сте запалили искрицата любов към знанието у вашето дете, но то е стресирано да започне този нов етап от живота, то го поощрете с новите приятелства, знания, които съпътстват учебния процес“, казва още Петя Събева. Тя съветва още да не се бърза с даването на допълнителни ангажименти на малчуганите. „Изчакайте да премине първият учебен срок, в който протича адаптацията към средата. Преценете и обмислете какво иска вашето дете, защото дори да е талантливо в някоя област, ако го запишете „насилствено“, само ще го стресирате допълнително. Спортът е добре да се комбинира, като разтоварваща дейност, но отново при съобразяване с желанията и възможностите на конкретния ученик.
Председателят на Сдружението на младите психолози в България съветва още да не се претоварват първолаците и с изучаването на чужди езици. „Ако вашата рожба не се справя с избрания език, сменете го. При децата билингви изучаването на двата езика е естествен процес. Освен това не пренатоварвайте рожбата си, тъй като език, който не се говори, остава в пасивната памет и след 5 години човекът, който го е владеел, остава с впечатлението, че е забравил всичко научено,“ заключва Събева.
Мария Христова
Запалете първолака с любов към училище
Запалете първолака с любов към училище
10.09.2014 | 10:20 ч. Обновена: 23.06.2025 | 10:26 ч.
0

Запалете първолака с любов към училище
Новини
-
Започнаха масово да отнемат книжките на възрастни хора в Европа
-
Стана ясно от какво е починал Майкъл Мадсън
-
АПС обърна гръб на Борисов: Хората на Доган ще подкрепят вота на недоверие срещу правителството
-
Нови разкрития на Перперикон: Откриха "Град в града"
-
Варненци се събраха на протест пред общината в подкрепа на Благомир Коцев (СНИМКИ)
-
Закопчаха млад варненец с два вида дрога
-
Хороскоп за 9 юли 2025
-
Бившият зам.-кмет на Варна и дългогодишен семеен адвокат на Коцев свидетелствал срещу него
-
Ген. Атанасов: ГЕРБ да каже какво се случва в община Варна!
-
Млада варненка влиза в затвора за катастрофата със загинал полицай на мотор и тежко раненото му дете
-
Потвърдено: Антикорупционната комисия влезе в община Варна
-
Кирил Петков: Всички сме с Благо Коцев!
Избрано
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата
Коментари