IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Избрано
09:26 | 11 септември 2014
Обновен: 22:40 | 6 май 2025

Без отчет за дейностите по "Варна 2019"

Без отчет за дейностите по "Варна 2019"

По материала работи: Слав Велев
Без отчет за дейностите по "Варна 2019"

Екипът не изпитвал угризения, бившият кмет избрал сър Робърт Скот за консултант по проекта

Екипът, работил за каузата Варна - културна столица на Европа, не представи отчет за извършените дейности по провалената кандидатура на града. Както вече стана ясно, Пловдив ще бъде българското предложение за културна столица на Стария континент през 2019 г. Вчера екипът, ръководил варненската кандидатура, даде пресконференция, на която трябваше да бъде отчетено свършеното от тях и да бъде обяснено защо градът не успя да се пребори за престижната титла. Това обаче така и не стана.Неформалната лидерка на екипа и началник отдел “Фестивали и проекти” в общинската културна дирекция Десислава Георгиева заяви, че няма обяснение на случилото се. Според нея представянето на града е било "блестящо".

Не изпитвам никакви угризения по отношение на свършената работа, добави тя.От екипа не представиха нито отчет за дейността, нито за разходваните средства. Десислава Георгиева коментира, че не е взела нито лев допълнително за работата си по кандидатурата на града. Това важало и за останалите лидери в екипа, експертите обаче били на граждански договори.Английският консултант по кандидатурата сър Робърт Скот пък бил личен избор на екс.-кмета на Варна Кирил Йорданов, разкри официалният представител на общината в Брюксел Биляна Раева. Той прибрал хонорар от 50 000 лева, 20 000 лв. за първия етап от надпреварата и 30 000 лв. за втория, разкри от своя страна Десислава Георгиева.

От вчерашната пресконференция не стана ясно и как е бил подбрал настоящия екип и кой го е назначил да определя дългосрочната културна политика на община Варна.Висящ във въздуха остана и въпросът: защо все още не са подписани договорите и не са изплатени сумите по голяма част от вече одобрените проекти по различните раздели на фонд „Култура”, където бяха предвидени за разходване общо 895 000 лева.

Липсваше отчет и за разходването на 500 000 лв., предвидени за рекламна кампания на проекта, организиране на събития, конференции, форуми и подготовка на втори формуляр за кандидатурата на Варна.

Припомняме, че още преди посрещането на делегацията от журито в началото на месеца се оказа, че сумата вече е изчерпана. От комисията по култура поискаха подробен отчет на разходите, но такъв така и не бе представен на съветниците.

От екипа обърнаха внимание на това, че въпреки отпадането на Варна градът не е загубил и се е класирал на второ място след Пловдив. Свършеното до момента е било изключително полезно за развитието и изграждането на културния облик на морската столица. Според тях т.нар. "бук" за конкурса се е превърнала в една перфектна стратегия за развитие на културата във Варна. Именно заложеното в него трябвало да бъде бъдещата общинска културна стратегия до 2019 г. Това са посъветвали екипа и от международното жури, избрало Пловдив за български кандидат за европейска столица на културата през 2019 г., сподели Петра Димитрова.

В момента апликационната форма се разпространява почти апокрифно в интернет, и то на английски език. Десислава Георгиева обаче увери, че “букът” ще бъде преведен на български и качен на сайта на община Варна до дни.68 млн. евро пък са необходими за обезпечаването на събитията по този документ, като 46,3% от тях трябва да бъдат осигурени от местната хазна.

Десислава Георгиева обясни, че възможността за реализирането на тези проекти не е загубена. Тя посочи, че през последните години е възникнала мрежа от загубили претенденти, която се нарича „план Б“. В нея членували други градове кандидати, които не са спечелили. Те са се обединили и стигнали до извода, че всеки един град, след като е разработил стратегически документ, той трябва да реализира. По думите й стратегията, която са разработили, е един перфектен "план Б" за града.

Биляна Раева, която също също е част от екипа, коментира, че има собствено виждане за това защо Варна не е била избрана за културна столица. Според нея основната причина за загубата на нашия град е “прагматичното мислене” на европейците, които искали да има възвръщаемост на всяко вложено евро. Така Пловдив се е оказал по-печеливш вариант, защото се намира близо до столицата и е част от по-силно развитата и устроена южна част на България. Влияние върху избора на Града под тепетата е оказала и стратегията за ромското включване, смята още бившият евродепутат.„Това, че журито е излязло с препоръка за Пловдив. Това не означава, че Пловдив вече е столица на културата. Процедурата предвижда министърът на културата да изпрати това предложение до Европейския парламент и около април месец той да разгледа това предложение“, уточни още Раева, като не изключи и възможността номинацията да бъде обжалвана.

„Ако българските градове, които не са спечелили, и други страни, които са видели, че има конфликт на интереси или някакви несъвършенства в процедурата, някакви причини да обжалват, обжалят и тази информация бъде предоставена в Комисията по култура към ЕП, тя може да прецени да отмени това гласуване на ЕП. Доколкото знам, в момента се подготвят различните възможности. Трябва да се видят от адвокати, да се провери информацията, която беше изнесена в медиите за съществуващи взаимовръзки между член на екипа в София с хора, които са работили по кандидатурата на Пловдив“, заяви преставителят на община Варна в Брюксел.

 Емил Михайлов

Коментари

Новини Варна