67 проверки за наличие на комарни ларви във Варненския регион са извършени до септември. Резултатите за заселеност на биотопите за периода показват наличие на комарни видове, способни да пренесат редица вируси, включително малария и западнонилски енцефалит. Това съобщиха от Регионалната здравна инспекция във Варна. Оттам уточниха, че поддържат картотека с досиетата на 136 основни комарни биотопа, групирани по селищни системи, с повече или по-малко разливи около тях и множество прилежащи малки водни басейни.
Заболяванията след ухапване от комари продължават да са заплаха за населението, предупреждават от РЗИ - Варна. Западнонилската хеморагична треска е остра вирусна инфекция. Естествен резервоар на заразата са различни видове птици. Човек се заразява при ухапване от комари, носители на вируса, особено през периода юли-август-септември. Заболяването протича с висока температура, отпадналост, главоболие, мускулни и ставни болки, а понякога с тежки прояви от страна на нервната система - дезориентация, скованост на вратната мускулатура, тремор, парализа, менингити и енцефалити.
При наличие на неясни фебрилни състояния, отпадналост и силно главоболие, мускулни и ставни болки, тремор, дезориентация е необходимо гражданите да се обърнат към лекар, по възможност инфекционист.
Проливните дъждове и наводненията в много области на страната са предпоставка за бързо увеличаване на комарните популации, а също така и количеството на вирусите в тях.
По данни на Министерството на здравеопазването в България е доказано наличието на азиатски тигров комар в областите Бургас и Пловдив. През последните няколко десетилетия той се разпространява в много други региони на света, главно чрез транспортни средства и интензивна търговия. Известна е способността му за трайно установяване в новозаселени площи с последващо разширяване на засегнатите територии. Развитието му започва при средно месечни температури около 20 градуса.
Как да се предпазим
Изложени на риск са горски работници, фермери, земеделски работници, еколози, градинари, ветеринарни работници, гледачи на животни в зоологически градини или ферми, работници, грижещи се за спортни игрища, наблюдатели на диви животни и птици, орнитолози, биолози и други. Във връзка с това от РЗИ разпространиха и информация за най-ефикасните мерки за предпазване от комари. При работа на открито трябва да се ползват лични предпазни средства - репеленти, ризи с дълги ръкави, дълги панталони, чорапи (ако времето позволява). Добре е да се избягва работа през активните за комарите часове.
При работа с птици и диви животни трябва да се ползват еднократно латексови ръкавици, особено, ако са болни или мъртви, за да се избегне прекият контакт с тях. Ако липсват ръкавици, може да се ползват полиетиленови торби.
Домът трябва да се защити с комарници, водата в поилките за животни да се сменя на 4-5 дни, канавките, деретата, малките изкуствени езера, улуците да се почистят от застояла вода.
Ставри Стефанов
РЗИ: Комари заразяват с малария и западнонилски енцефалит
РЗИ: Комари заразяват с малария и западнонилски енцефалит
11.09.2014 | 13:36 ч. Обновена: 21.06.2025 | 02:42 ч.
0

РЗИ: Комари заразяват с малария и западнонилски енцефалит
Новини
-
Започнаха масово да отнемат книжките на възрастни хора в Европа
-
Стана ясно от какво е починал Майкъл Мадсън
-
АПС обърна гръб на Борисов: Хората на Доган ще подкрепят вота на недоверие срещу правителството
-
Нови разкрития на Перперикон: Откриха "Град в града"
-
Варненци се събраха на протест пред общината в подкрепа на Благомир Коцев (СНИМКИ)
-
Закопчаха млад варненец с два вида дрога
-
Хороскоп за 9 юли 2025
-
Бившият зам.-кмет на Варна и дългогодишен семеен адвокат на Коцев свидетелствал срещу него
-
Ген. Атанасов: ГЕРБ да каже какво се случва в община Варна!
-
Млада варненка влиза в затвора за катастрофата със загинал полицай на мотор и тежко раненото му дете
-
Потвърдено: Антикорупционната комисия влезе в община Варна
-
Кирил Петков: Всички сме с Благо Коцев!
Избрано
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата
Коментари