IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Избрано
06:43 | 25 септември 2014
Обновен: 03:43 | 14 май 2025

Край Аксаково: Oпасни язовири създават риск от наводнения

Край Аксаково: Oпасни язовири създават риск от наводнения

По материала работи: Златина Добрева
Край Аксаково: Oпасни язовири създават риск от наводнения

2 са опасните водоеми, които създават риск от наводнения във Варненска област. Това са аксаковските язовири “Ботево” и “Засмяно”, става ясно от проверките на експертната група, в която влизат представители на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и на държавното дружество "Напоителни системи". Общо 78 са водните съоръжения у нас в предаварийно състояние, за някои е констатирано, че трябва съвсем малко, за да предизвикат сериозни проблеми.
Нито един от опасните водни обекти не е в активите на "Напоителни системи", предприятие "Язовори и каскади" на НЕК или водоснабдителните дружества, става ясно още от доклада на работната група. Повечето от тях са общинска собственост или са отдадени на концесия. Такъв е и случаят с аксаковския яз. “Ботево”, чийто бетонен праг на стената пропадна след наводненията в края на юни т.г.
Водоемът е изграден през 1956 г. в местн. Караманлиите по поречието на р.Суха. В близост се намират две села – Ботево и Ново Ботево, като едното от тях е на територията на област Варна, а другото е към област Добрич. Язовирът заема площ 250 дка.
Съоръжението е все още в процес на авариен ремонт, съобщават арендаторите на язовира. “Риболовът е, меко казано, непредвидим. Предлагаме ви да намерите други дестинации, докато сме в състояние да ви предложим желаната информация за активен риболов и пълноценна почивка”, коментират още концесионерите.
Договорът за отдаването на другия опасен аксаковски яз. “Засмяново” е бил прекратен точно преди година след редица съдебни дела заради неизпълнение на концесионния договор, става ясно от справка в Националния концесионен регистър.
От "Напоителни системи" обясняват, че според Закона за водите всеки язовир, който не е стопанисван от тях, от НЕК или от ВиК дружество, е публична общинска собственост. Ако е отдаден на концесия на сдружение за напояване, водоемът е на сдружението. Незаконни язовири няма – но има такива, за които общините водят дела с "Напоителни системи", защото искат някой водоем да премине към тях. Обикновено от него се получава допълнителен приход с отдаването му на концесия.
След последните проверки и констатациите от пролетта, че има опасни язовири, в басейновите дирекции са започнали процедури за прекратяване на издадени вече разрешителни за водовземане и използване на тези водоеми, обясняват от МОСВ.
Любомир Михайлов

Коментари

Новини Варна