Разясняват по райони задължителната паспортизация на сградите

Разясняват по райони задължителната паспортизация на сградите

Разясняват по райони задължителната паспортизация на сградите

Разясняват по райони задължителната паспортизация на сградите

Община Варна започва разяснителна кампания, свързана със съставянето и регистрирането на технически паспорти на съществуващи строежи - първа, втора и трета категория. Паспортизацията е задължителна съгласно изискванията на Наредба №5 от 2006 г. за техническите паспорти на строежите, обн. ДВ. бр. 7 от 23 януари 2007 г., последно изм. и доп. ДВ. бр. 80 от 13 септември 2013 г. (§2, ал. 7 от ПЗР).
Техническите паспорти на съществуващи строежи (сгради и обекти на техническата инфраструктура) – държавна, общинска или частна собственост, в т. ч. строежите – смесена държавна и частна собственост, или смесена общинска и частна собственост, се съставят в следните срокове, в зависимост от категорията им (§2,ал. 2 от ПЗР):
от първа, втора и трета категория – до 31 декември 2014 г.
от четвърта категория – до 31 декември 2016 г.
от пета категория – до 31 декември 2018 г.
Информация по отношение категорията на строежите може да се получи от определени от общинската администрация служители, както следва:
- за район “Одесос”: Валентин Радев - “Директор на Дирекция АПИО”, инж. Дарина Герова - Главен експерт “Регистрация строежи”;
- за район “Приморски”: Златина Славова - Гл. специалист “Регистрация строежи”;
- за район “Младост”: инж. Петя Димитрова - Гл. експерт “Регистрация строежи”;
- за район “Владислав Варненчик”: инж. Христилия Христова - Ст. Специалист “Участъков техник”;
- за район “Аспарухово”: Димитър Коцев -Главен специалист “Регистрация строежи”;
- за община Варна: инж. Емилия Дякова - Началник отдел “Паспортизация и регистрация строежи”, инж. Калин Колев - Главен експерт “Част конструктивна”, инж. Снежана Цветкова – Гл. експерт“Паспортизация строежи”.
За съставяне на технически паспорт на съществуващ строеж е необходимо обследване за установяване на техническите му характеристики.
Обследването се извършва от технически правоспособни лица, с пълна проектантска правоспособност, въз основа на договор за възлагане с упълномощен представител на собствениците. След приключване на обследването възложителят-собственик получава доклад от изследването и съставения технически паспорт – в два оригинални екземпляра.
Техническият паспорт на строежа се регистрира по местонахождението му. Един екземпляр се връща на възложителя, а другият екземпляр заедно с магнитния носител остава в администрацията, която го е регистрирала. Възложителят следва да предостави заверено копие от регистрирания технически паспорт на строежа в Агенцията по геодезия, картография и кадастър.
В раздел на техническия паспорт са предвидени сроковете за извършване на основни и текущи ремонти на строежа. Задължение за поддържане на безопасната експлоатация на строежа, в съответствие с действащите нормативни актове, е на собствениците, които следва да съставят график за изпълнение на посочените в техническия паспорт мерки.
В случайна съсобственост на строежа собствениците или упълномощен техен представител възлагат с договор съставянето на техническия паспорт. Това възлагане може да се извърши и от някои от съсобствениците за сметка на всички съсобственици.

Коментари

Избрано
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата