62 млн. лева отиват за лечение на политическия елит

Шефът на Правителствена болница непрекъснато иска пари, разходите са скочили двойно

62 млн. лева отиват за лечение на политическия елит

62 400 000 лева е държавната издръжка на Правителствена болница за година и половина. Одитен доклад на Сметната палата за периода 1 януари 2013 г.-30 юни 2014 г. показва непрекъснато увеличение на парите за болница „Лозенец“, която дълги години се ръководи от д-р Любомир Спасов.Одиторите установяват и нарушения при възлагането на обществени поръчки, показва проверка на BPost.bg.

Към 31 декември 2013 г. са извършени 18 корекции по бюджета във връзка с предоставени трансфери от НЗОК и здравното министерство. Правителствена болница получава и дарения от физически и юридически лица, а Спортно-оздравителният  комплекс преминава към лечебното заведение. Завишението на разходите спрямо първоначално утвърдените размери е почти 2 пъти повече (с 23 327 781 лв.). Ръстът на приходите обаче е минимален.

Към 30 юни 2014 г. са извършени осем корекции по бюджета на болницата. Разходите са увеличени с 22 537 254 лв. спрямо първоначално утвърдените, или с 1,6 пъти.

През одитирания период шефът на болница „Лозенец“ е възложил обществени поръчки за 76 млн. лв.

Сметната палата констатира нарушения при провеждането им. В обявленията на откритите процедури, с едно изключение, не е осигурена пълна кореспонденция между изисканите документи и съответстващите им критерии за подбор. По този начин възложителят се е лишил в определена степен от възможност за преценка на способностите на участниците да изпълнят конкретната обществена поръчка.

При разглеждане на ценовите оферти за търга за доставка на лекарства за отделение по „Хемодиализа” е установено, че за обособени позиции 1, 2 и 3 ценовото предложение на един участник е с 20% по-благоприятно от средната стойност на предложенията на останалите участници. От комисията не е изискана подробна писмена обосновка за начина на образуване на цената по трите обособени позиции от участника, пише в доклада на Сметната палата.

При 8 процедури определената и внесена гаранция за изпълнение е 0,05 на сто от стойността на договора, без ДДС. В сключените договори и в проекта на договор към утвърдената документация за участие в процедурите няма клауза, която да регламентира реда за освобождаване на гаранцията за изпълнение, което е нарушение на Закона за обществените поръчки. /БЛИЦ

Новини

Коментари

Общество
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата