Варна °
fallback
Общество
12:50 | 28 март 2016
Обновен: 05:03 | 11 май 2025

Специални деца посрещнаха пролетта с конкурс за танци и песни

Благовещение и първа пролет отбелязаха в Дневен център за деца и младежи с умствена изостаналост “Св. Йоан Златоуст”

По материала работи: Юлиян Атанасов

Чистата енергия на тези деца и младежи там се усеща. При всяка среща се раздирам от въпроси – защо идват така на този свят? По чия идея, с каква цел? И всеки път успявам да си отговоря по идентичен начин – те са тук, за да ни научат да се връщаме към чистата радост от простичките неща. Тук са, за да ни припомнят как се прегръща спонтанно, без да има специална причина да го направиш. Дошли са, за да ни покажат как се обича, как се пее на улицата, как се остава насаме със себе си. Стана малко философско, но не бих си позволила да започна разказ за пролетния празник на тези чисти души с няколко сухи изречения за регламента на тържеството им днес. Екипът на дневен център за деца и младежи с умствена изостаналост “Св. Йоан Златоуст”във Варна се беше постарал сериозно да им създаде различен празник по повод Благовещение и Първа пролет. Празник, какъвто досега не е имало. И успяха. Докато публиката ръкопляскаше и бършеше по някоя сълза, младежите и децата, разделени на 4 отбора пяха и танцуваха, облечени в специални костюми. Четирите жанра, в които се състезаваха участниците бяха естрада, стари градски песни, детски песнички и фолклор. Живописни имена имаха и отборите – „Гиздав Чичопей“, „Игрив капчук“, ‘Палав ручей“ и „Жужукащи пчелички“. Награди, разбира се, получиха всички.

Дневният център за деца и младежи с умствена изостаналост “Св. Йоан Златоуст” /ДЦДМУИ/ с капацитет 40 места е първият в страната, създаден през 1992 г. – каза директорът Марияна Христова. В две възрастови групи от 5 до 18 години и от 18 до 29 години се предлага целодневна социална услуга в общността от 7.00ч. до 19.00 ч. Потребителите са включени в няколко програми: обучителна, възпитателно-корекционна, физикална и говорно рехабилитационна, музикална, трудово и арт терапевтична, здравна и спортнa. Предоставят се психологически консултации, работа с родители и обкръжението на децата и младежите. Ежегодно се провеждат климатоложки престои и лагер-практикуми в страната.

Най-малкият посетител е на 6 години, а най-възрастният – на 33. През лятото на екипа му е най-трудно, защото за децата и младежите ваканция няма, а персоналът излиза поетапно в отпуск. По инициатива на родителите, центърът ще кандидатства за услугата седмична грижа за деца, останали с по един родител.

Дневният център е многократен носител на призови награди при всички свои изяви, включително и в Националния конкурс за хора с увреждания, провеждащ се всяка година в гр.Шумен. Многобройни са изявите и участия в различни формати в общността. Настаняването на потребители на възраст от 5-18 години се извършва с направление за ползване на социална услуга издадено от Отдел „Закрила на детето”, а от 18 – 29г. със заповед от Дирекция “Социално подпомагане” - Варна. Ползващите социална услуга до 18 г. не заплащат такса. Младежите от 18г. до 29г. заплащат 30% от личния си доход. Центърът е на делегиран бюджет. По думи на Христова, на екипа помагат доброволци от Хърватска, Испания, Италия, Турция, Македония, Германия и Франция.

Ели Маринова

Снимки: Пламен Гутинов

Автор на статията:
Юлиян Атанасов
0 коментара
fallback
fallback