Варна 13°
fallback
Новина на деня
12:06 | 15 септември 2018
Обновен: 03:19 | 30 април 2024

Нов вид опасна игра застрашава българските деца

Идеята тръгнала от популярен детски филм, в който героите придобивали „магични сили“

По материала работи: Пламен Янков

Нов вид опасна игра застрашава българските деца. Това предупредиха лекари от Клиниката по изгаряния в "Пирогов". За да "придобият магични сили", момиченца палели котлони и печки, докато родителите им спят. Идеята тръгнала от популярен детски филм.

 

"Предизвикателство, което кара малки момиченца да експериментират, като в момента, в който в нощните часове родителите са заспали, "ги призовават" да включват газови котлони или друг вид електроуреди, като по този начин на сутринта те ще имат вълшебни сили", каза пред "Нова тв" доц. д-р Мая Аргирова от Клиниката по изгаряния в "Пирогов", цитирана от dnes.bg.

 

Опасната мода е провокирана от популярното детско филче Winx Club, обяснява доц. Агирова. И въпреки че в България все още няма регистрирани случаи на пострадали деца, опасността е реална, защото анимацията е една от най-гледаните и у нас.

 

Има случаи на сериозни изгаряния в Русия и те водят до трайно застрашаване на живота на детето, могат да завършат летално, с инвалидизация или трайно деформиране.

 

Това не е първата опасна игра, която става популярна у нас. Преди това особено нашумели бяха предизвикателствата със сол и лед, търсенето на скрито съкровище и лъжицата канела, играта "Син кит". 

"Сегашното поколение расте по този начин, че му е насадена една идея на предизвикателството. Всичко е състезание, конкуренция. Днес децата имат един социален живот, който изисква едно голямо перчене", коментира известният влогър Стан.

 

"Нашият син е на 9 години. Единият случай беше харчене на пари от кредитна карта. Сумата не беше никак малка. Имаше и друг случай, който много ме притесни. Имаше един период, в който той постоянно ме питаше дали може да лети. Беше гледал детски филмчета, в които героите притежаваха магически сили", разказа Жени Калканджиева. 

 

"Трябва да се следи какво прави детето, да си до него и да чуеш всичко, което то иска да сподели с теб", допълни Деян Благоев.

Автор на статията:
Пламен Янков
0 коментара
fallback
fallback