- Армията ще може да се включи в прилагането на мерките срещу разпространението на епидемията от коронавирус. Предложението бе прието между двете четения на Закона. Според него военните получават право да проверяват документи за самоличност и да спират гражданите до идването на органите на МВР.
- Удължават се сроковете за подаване на данъчни декларации и годишни финансови отчети.
- Парламентът оправомощи работодателите да предоставят до една втора от платения годишен отпуск на работниците без тяхното съгласие.
- Удължава се от 10 на 20 дни срокът за плащане на битови сметки за ток.
- Фирми, засегнати от извънредното положение, ще могат да получат от държавата субсидия за 60% от заплатите на работници за срок от 3 месеца с цел те да не бъдат съкратени.
- Предвиждат се глоба до 10 хиляди лева и затвор до 3 години при спекулативно завишаване на цени.
- Спират се процесуалните срокове по съдебни, арбитражни и изпълнителни производства.
- Забранява се паралелният износ на лекарствени продукти. При нарушение лицето се наказва с глоба в размер на 10 000 лв. и имуществена санкция в размер на 50 000 лв. При повторно извършване на същото нарушение – глобата е в размер на 100 000 лв.
- Спират се публичните продани, ограничават се нотариалните производства, като депутатите определиха и в кои случаи не се налага запор на банкови сметки.
- Спират се всички обявени публични продани и въводи във владение, обявени от държавните и частни съдебни изпълнители. С отмяна на извънредното положение ще се насрочват наново, като не се дължат нови такси и разноски.
- Разпоредбите предвиждат да не се налагат запори на банкови сметки на физически лица и на лечебни заведения, запори върху трудови възнаграждения и пенсии, обезпечителни мерки върху медицинска апаратура и оборудване, както и извършването на описи на движими вещи и недвижими имоти, собственост на физически лица, освен за задължения за издръжка, за вреди от непозволено увреждане и за вземане на трудови възнаграждения.
- Народните представители решиха да се ограничават нотариалните производства до неотложни такива при спазване на здравно-хигиенните изисквания. Нотариалната камара осигурява дежурни нотариуси при съотношение най-малко един нотариус на 50 000 жители на съответния район.
- Законът за обществените поръчки няма да се прилага при възлагане на дейности по обезвреждане на пестициди и болнични отпадъци.
Четете още: Ограничиха цените на стоките по време на извънредното положение