Малтийското председателство на Съвета на ЕС прекрати с еднодневно предупреждение триалога между Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета на ЕС относно реформата в законодателството за производството, преработката и етикетирането на органични продукти, с еднодневно предложение. Основанието е, че не е постигнато споразумение в рамките на Съвета.Срещата на Съвета бе насрочена за 5 юни, но заинтересованите страни дори не са се появили и не са дали никакво обяснение. Всички политически групи в европарламента са подписали писмо, с което настояват преговорите да бъдат подновени.
Причината за неуспеха на преговорите е във факта, че Европейската комисия предлага проект на реформи, които не са приемливи за различните страни въпреки, че те бяха изработени заедно с евродепутатите, коментира евродепутатът от Германия Мартин Хойслинг, цитиран от euractiv.com.Скандинавските държави настояват за повече дерогации за оранжерийното производство, докато южните държави-членки искат ускорено прилагане на еднакви стандарти, а източноевропейските държави не искат да има база данни. Така страните-членки на ЕС остават вкопчени в своите национални интереси и не отстъпват от тях.От Международната федерация на движенията за органично земеделие (IFOAM) изпратиха писмо до еврокомисаря по земеделие Фил Хоган, в което призовават за „фундаментално нов подход“ към Общата селскостопанска политика.
На 12 юни еврокомисар Хоган ще проведе дискусия с министрите на земеделието на ЕС. Според евродепутатите това е крайният срок, в който настоящото малтийско председателство трябва или да приеме или да отхвърли предложените реформи. Ако те не бъдат приети, ЕС ще действа по старите правила в областта на органичното производство и това не би било добро за никого, коментира Мартин Хойслинг. Не е вероятно, според него, да бъдат предложени съвсем нови правила. Ето защо триалогът трябва да обсъди и приеме новите правила преди лятната ваканция, казва Хойслинг.
Продажбите на органична пордукция в Европа се увеличават. Само през 2015 г. те бележат ръст с 13%, затова не е чудно, че индустрията се опитва да предложи реформи в еврозаконодателството за производство на органични плодове и зеленчуци.
http://agrozona.bg
Четете още: Няма данни за пострадали български граждани при атаките в Техеран
Коментари