IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 12°
Икономика
11:59 | 29 октомври 2014
Обновен: 08:36 | 21 април 2024

България е 38-а в класация за правене на бизнес

Сингапур, Нова Зеландия и Хонконг оглавяват списъка

По материала работи: Златина Добрева
България е 38-а в класация за правене на бизнес

Сингапур е най-добрата страна в света за правене на бизнес за девета поредна година, а България е поставена на 38-о място от 189 страни в ежегодно изследване на Световната банка, цитирано от Би Би Си и БГНЕС.
От балканските държави преди България са само Черна гора и Македония, съответно на 36-о и 30-о място, но страната ни изпреварва Румъния и Турция. Нова Зеландия е на второ място в класацията на Световната банка "Правене на бизнес", а Хонконг е на трета позиция. Държавите са оценени според това доколко лесно е на фирмите да работят там.
В топ 10 попадат още Дания, Южна Корея, Норвегия, САЩ, Великобритания, Финландия и Австралия, а Германия е поставена едва на 14-о място. В дъното на класацията са Еритрея, Либия, Централноафриканската република и Южен Судан.
В класацията на Световната банка са взети предвид критерии като необходимо време за започване или закриване на бизнес, за получаване на разрешително за строеж и за плащане на данъци в най-големия бизнес град в страната.
"Класацията остава много сходна с миналогодишната. Икономиките в Топ 20 продължиха да подобряват регулаторната си среда за правене на бизнес", отбелязва Световната банка. Класацията, която беше публикувана за първи път през 2004 г., беше разширена тази година с включването на втория най-голям бизнес град в страните с население над 100 милиона души. 11 страни бяха засегнати от тази промяна, включително Китай, Индия, Индонезия, Бангладеш и Пакистан.
Китай се придвижи с три места до 90-то, а Япония падна с две позиции до 29-а. Според доклада в света като цяло е станало по-лесно да се прави бизнес, както в развитите, така и в нововъзникващите икономики, тъй като те са приели по-добри практики и са извършили регулаторни реформи за улесняване на бизнеса.
Страните от Субсахарска Африка са постигнали най-голям напредък, въпреки че много от тях продължават да са в дъното на класацията. Световната банка отбелязва, че 39 африкански страни са "намалили сложността и разходите в регулаторния процес", а 36 са засилили правните си институции. Таджикистан в Централна Азия оглавява списъка на страните, постигнали най-голям напредък, а в Топ 5 попадат още Бенин, Того и Кот Д`Ивоар.

Коментари

Новини Варна