IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Икономика
20:33 | 20 януари 2015
Обновен: 22:49 | 1 май 2025

Взети са мерки за стабилизиране на сектор „Енергетика”

Стартира процедурата по проучване на дълбоко в Черно море

По материала работи: Борис Проданов
Взети са мерки за стабилизиране на сектор „Енергетика”

Пропастта в енергийния сектор е огромна призна днес министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред бизнеса на годишната среща между него и правителството. „Пропастта е голяма, но тя няма как да се премине, ако правителството и бизнесът не си подадат ръка.” По нейното преодоляване обаче се работи главно в две посоки – финансово оздравяване и енергийна независимост. Това, което предстои в краткосрочен план е до края на март да се предоговорят условията по дългосрочните договори с двете американски централи. Също така тече процес по ревизия в сектора.


Усилията са насочени и към изграждане на интерколекторни връзки със съседните държави – Гърция, Турция, Сърбия и Румъния. Акцентът е Гърция. Финансовото инвестиционното решение там трябва да се вземе до края на май 2015 г.


Друга точка, по която се работи, е енергийната независимост: „Залагаме много да се предприемат действия за проучване и разработване на местните находища на природен газ и нефт. Едно, от много важните решения на сегашния кабинет, е да стартира процедурата по проучване на дълбоко в Черно море – на блоковете Силистар и Терес. Първоначалните геоложки проучвания са оптимистични и очакваме голям инвеститорски интерес от страна на големите компании в бранша. Вече има заявен такъв интерес. След няколко години България ще е една от страните, която може би ще има собствени находища на природен газ и нефт и няма да бъдем до такава степен зависими”, каза министър Петкова.


Основният въпрос е как България да бъде енергийно независима и да не плаща повече за енергия от другите европейски държави. Един от вариантите по време на днешната среща даде Даниел Грос, директор, Център за европейски политически изследвания, съветник на президента Росен Плевнелиев. „България плаща повече за енергия от другите европейски държави. Това е така, защото е зависима от една държава – Русия. Какво може да бъде едно от възможните решения? Има редица държави от Източна Европа в подобна ситуация. Те могат да се обединят и да създадат изкупна агенция за природен газ. Подобна агенция ще им даде възможност да изкупуват много повече газ, да имат добре развити интеркоректори и да си пренасят газ, когато една от държавите има нужда от повече суровина”. Рос припомни, че такова решение не изисква разрешение от Европейския съюз.


fakti.bg

Коментари

Новини Варна