Стремежът на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) да сложи край на глобалното презасищане от суров петрол вече спря двугодишния спад на цените на суровината. Сега вниманието се насочва към това как изненадващото решение на групата да намали добива ще трансформира международните търговски потоци на най-важната суровина в света, коментира Bloomberg.
Първоначалните сигнали сочат, че приоритет за доставчиците от Близкия изток ще бъде Азия, с което ще накарат конкурентите от Африка и Америка да пазят товара си в Атлантическия регион. Саудитска Арабия посочи, че първоначално ще насочат повечето си потоци към бързо развиващата се Азия, като в същото време ще се оттеглят от свръхзаситените западни региони. Кувейт ще направи същото.
„Те искат да запазят пазарния си дял към Азия“, казва Оливие Джейкъб, управляващ директор в швейцарската Petromatrix, по отношение на доставчиците от Близкия изток. „Маршрутите, по които най-много ще ограничат петрола си, са към САЩ и Европа“.
Разбирането за това как и накъде тече петролът е от значение за почти всички по веригата на доставки. На трейдърите на суров петрол им е нужна подобна информация, тъй като се възползват от регионалните ценови разлики. Собствениците на танкери зависят от товара, който се транспортира на дълги разстояния, а много рафинерии работят най-ефективно с конкретен тип суров петрол.
Ако производителите от Близкия изток наистина се борят, за да запазят пазарния си дял в Азия, то повече суров петрол, добиван в Западна Африка, Северно море, Черно море и Средиземноморието, може да остане в този регион, казва Ерик Никой Ставсет, анализатор по доставките в Arctic Securities в Осло.
„Като приоритизират развиващите се азиатски страни и оставят западните купувачи да разчитат на себе си, саудитците предизвикват очевидни негативни последици за танкерите“, тъй като това ще доведе до доставки на по-къси разстояния и по-малки товари, казва Ставсет. Супертанкерите вече се подготвят за най-лошата си година от 2013 г.
Въпреки това има много движещи се части, които определят накъде пътуват барелите. Търсенето на танкери ще поеме удари, ако има по-малко доставки от Атлантика към Азия – един доста дълъг маршрут. Компаниите, които предлагат по-евтин превоз, ще направят подобни доставки да изглеждат финансово по-атрактивни. Ако един регион получи по-голям дял от друг, цените се коригират, което пренасочва и товара. Много ще зависи и от степента на намаляване на добива.
Голяма част от понижаването на добива в Близкия изток ще бъде от тежки сортове, които са по-евтини, казва Юджийн Линдъл, старши анализатор в JBC Energy във Виена. Ако е прав, то Венецуела и други латиноамерикански доставчици може да компенсират недостига, казва той. За разлика от него според независимия анализатор и бивш представител на петролната компания на Саудитска Арабия Садад ал-Хусейни саудитците ще ограничат добива най-вече на сорта Arab Light, тъй като търсенето на сорта Heavy е високо.
През първите девет месеца на годината Саудитска Арабия е доставяла около 3,1 млн. барел на ден до ключови азиатски страни, включително Китай, Япония и Южна Корея, сочат данни на Bloomberg. Потоците към американските страни в ОИСР (Организацията за икономическо сътрудничество и развитие) са били 1,2 млн. барела на ден, а към Европа – 826 хил. барела на ден.
ОПЕК обеща на 30 ноември да намали добива си с 1,2 млн. барела на ден, преодолявайки скептицизма по сделката. Страните извън групата казаха на 10 декември, че също ще ограничат добива си с 558 хил. барела на ден.
Страните, които участват в ограничението на добива, са започнали да уведомяват рафинериите за плановете си за доставките през януари, сигнализирайки за търговските маршрути, които ще бъдат ударени. Държавната петролна компания Saudi Aramco планира да запази пълните си договорени доставки до поне пет азиатски рафинерии, казват техни представители. Кувейт също приоритизира Азия, сочи представител на държавната ѝ петролна компания.
Макар че Saudi Aramco намалява продажбите си за януари за някои части в Югоизточна Азия, страната е продала пълен обем петрол съгласно дългосрочните си договори за следващия месец за северноазиатски страни, включително Китай и Япония – ключови райони на търсене, казват запознати източници. Запазването на доставките към Китай е от съществено значение, тъй като вносът от конкурентна Русия стабилно нараства.
Междувременно Aramco е започнала да уведомява клиентите си, че постепенно намаля доставките към Европа и Северна Америка. Според една европейска рафинерия делът ѝ от саудитски петрол ще спадне с 20% следващия месец, твърди запознат източник.
ОПЕК е добре запозната и с големите запаси на „видими“ пазари като САЩ, което е още еда причина да намали предлагането си именно към тях, коментира Джейкъб от Petromatrix.
“Запасите от суров петрол в САЩ влияят на цените повече от която и да е друга част на света“, казва той. Ако страните членки на ОПЕК „наистина искат да въздействат върху цените, смятам, че ще таргетират по-ниски потоци към САЩ“.
investor.bg
Коментари