В последните часове на мандата си Народното събрание взе дългоочаквано решение, което засяга собствениците на ракиени казани, които създават любимата на българите ракия. Коментар даде зам. председателя на парламентарната комисия по бюджет и финанси Диана Йорданова.
„Решението е преди всичко в полза на всички любители на това изконно българско питие, домашната ракия. При срещите ни, които сме имали с хората, този въпрос ни беше задаван нееднократно и поставян за решение. Както винаги се вслушахме в искането на хората и променихме вместимостта на казаните, в които се вари ракия, от 500 на 1000 литра. От друга страна променихме и уведомителния режим, който собствениците на специализираните малки обекти за дестилиране, по-извести като ракиени казани, трябваше да спазват. Вече целегодишно може да се вари ракия без собствениците да уводомяват Агенция „Митници”. Контролът си остава в агенцията и в Министерство на икономиката. Съжалявам, че Националното сдружение на общините не прие предложението ни контролът да премине към самите общини и да става право на кметовете да проверяват, защото това щеше да е още един добър приходоизточник, но в крайна сметка общините решиха ,че няма да имат достатъчно възможности затова“, каза народният представител.
$Вместимостта на казаните от 500 литра се увеличава до 1000 литра. А за акциза остава старото положение. До 30 литра на домакинство, когато се вари ракия собствено производство, акцизът е с намалена ставка, т.е 50%. Над 30 литра на домакинство остава регламентираното. Нека е ясно. Не говорим за безакцизно варене на ракия до 1000 литра“, добави Йорданова.
burgas-reporter.com
Коментари