Варна °
fallback
Икономика
14:12 | 3 февруари 2017
Обновен: 12:27 | 10 май 2025

България е сред десетте страни с най-голям риск от застаряване на населението

У нас 2,6 души от работещото население поема издръжката на един пенсионер

По материала работи: Пламен Янков

Работещото население в света се свива с по-бърз темп от прогнозите, заради което на раменете на все по-малко хора остава издръжката на нарастващия брой пенсионери.

 

България е сред десетте страни с най-голям риск от застаряващо население. У нас 2,6 души работят за издръжката на един пенсионер, сочи Bloomberg Sunset Index, който изчислява по държави колко хора работят за издръжката на един пенсионер.

 

Останалите 9 от най-застрашените страни са Франция, Малта, Беларус, Гърция, Русия, Япония, Сингапур, Шри Ланка и Тайланд.

 

Ако погледнем към САЩ, те също са демографска бомба със закъснител. През следващите 30 години икономиката на САЩ ще се изправи пред жесток преход, тъй като около 75 милиона души в страната ще се оттеглят от активна работа и ще разчитат на пенсиите си, оказвайки силен натиск върху социалната система.

 

Според статистиката през следващите 30 години броят на хората в САЩ на възраст над 65 години се очаква да се удвои, докато тези на 85 години ще се утроят. 

 

Bloomberg Sunset Index показва, че САЩ далеч не са сами в очакването на демографската криза. Агенцията посочва, че в момент, когато пенсионерите станат повече от работещото население, напрежението се засилва върху инвестициите, медицинската система и средствата, които се заделят за бъдещите поколения.

 

Изследването на Bloomberg показва още, че много хора спират да работят, още преди да навършат 65 години. Това важи за 66% от мъжете в 178 изследвани страни и 78% от жените.

 

Така например пенсионната възраст в Китай, където се намират 22% от световното население над 65-годишна възраст, е 60 години за мъжете и 55 години за жените. Индексът на Bloomberg показва, че там 3,5 работещи хора поемат издръжката на един пенсионер.

 

„Демографските данни не могат да бъдат пренебрегнати, но има и решения“, обясни Сюзан Кюнкел, директор на Scripps Gerontology Center в университета Маями в Оксфорд, щата Охайо. „Тези решения трябва да бъдат културни, политически, икономически. Няма магически отговор. Реалността е, че Китай ще се справи по различен начин от Италия например", обясни тя. 

 

Азия може да бъде изправена пред най-трудния си избор в разпределянето на ресурсите. Възрастното население в Азиатско-тихоокеанския регион ще се повиши със 71% до 2030 г. в сравнение с 55% в Северна Америка и 31% в Европа. 

 

В САЩ е възможно ранно пенсиониране при навършване на 62 години. За всяка година преди навършване на пенсионната възраст пенсията се редуцира с 6,75%, а от пълно осигуряване пенсионерите могат да се възползват, когато навършат между 65 и 67 години, в зависимост от годината на раждане.

 

През юни американската Администрация за социално осигуряване изчисли, че парите в доверителния фонд на програмата ще бъдат изчерпани до 2034 г., а времето за това може да се удължи, ако се вдигне пенсионната възраст.

 

Финансовите тежести за младите хора по целия свят в резултат на застаряването на населението са силно зависими от социалните услуги. „Напредналите икономики ще се изправят пред различни предизвикателства в зависимост от социалните придобивки, които са обещали, и спада в раждаемостта в отделните държави“, коментира от своя страна Дейвид Екърд, директор на центъра по геронтология в университета в Канзас.

 

Други страни също увеличиха прага за пенсиониране. Във Франция от 60 години той беше повишение до 61,5 години в момента, в Гърция прагът беше вдигнат на 67 години от 65 г., а в Италия жените се пенсионират на 65,5 години в сравнение с 62 години по-рано.

 

Националният фонд за социално осигуряване в Кения, най-големият пенсионен фонд в страната, се обръща към частния капитал и търси инвестиции в чужбина, за да увеличи възвръщаемостта. Индексът на Bloomberg показва, че там 11,7 работници издържат един възрастен.

 

В Япония, където много хора работят и след пенсионната възраст от 65 години, плащанията на правителството за пенсионната система представляват 10 на сто от брутния вътрешен продукт. През декември парламентът одобри законопроект, който дава възможност за по-малки плащания, ако потребителските цени и заплатите се понижават. 

 

В България от 1 януари 2016 г. влязоха в сила промени в условията за пенсиониране, според които право на пенсия ще се придобива при навършване на 60 години и 10 месеца от жените и 63 години и 10 месеца от мъжете. Предвидено е постепенно повишаване на тези прагове до достигане на 67-годишна възраст през 2023 г.

 

​investor.bg

Автор на статията:
Пламен Янков
0 коментара
fallback
fallback