IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 13°
Живот
11:50 | 30 март 2020
Обновен: 02:47 | 28 април 2024

6 доказани ползи от приема на селен

Той предпазва организма от инфекции

По материала работи: Пламен Янков
6 доказани ползи от приема на селен

Селенът е едно от жизненоважните вещества за по-силен имунитет. Благодарение на антиоксидантните му свойства, той пречиства организма от токсини, бори се с оксидативния стрес, подпомага метаболизма и работата на щитовидната жлеза.
 

Комбиниран с витамини като А, Е и C, той повишава защитните сили на организма и предпазва от вируси. Ето защо се препоръчва за консумация през този сезон.
 

Чести настинки, хронична умора, слабост и болка в мускулите, както и нарушения в сърдечната дейност, са основните симптоми при дефицит на селен в организма.
 

От какво количество се нуждаете на ден?
– за възрастни над 14 години – 55 мкг;
– за деца от 9 до 13 години – 40 мкг;
– за деца от 7 месеца до 3 години – 20 мкг;
– за бебета до 6 месеца – 15 мкг;
– за бременни и кърмачки – до 60 мкг.

 

Кои са най-големите ползи от приема на селен?
 

1. Подсилва имунната система
Ако имунната ви система не работи добре, вие може лесно да се разболеете при първата потенциална заплаха за нея – бактерии, вируси, паразити и други. Приемайки селен, вие ще я подсилите, защото минералът действа като антиоксидант. Той намалява оксидативния стрес, който разрушава клетките в тялото и така понижава възпалението, с което тръгва всяка инфекция.

 

По данни на „Healthline“, по-високите нива на селен в кръвта се свързват и с по-силен имунен отговор на организма, което е от голямо значение, особено по време на пандемия.
 

Когато в тялото има недостиг на селен, имунитетът се понижава и забавя имунния отговор. Добавките, както и храните, които го съдържат, могат да повишат имунитета на хора с грип, туберкулоза и хепатит С.
 

2. Той е силен антиоксидант
Когато свободните радикали атакуват тялото, те забавят работата на много органи и системи. Селенът, който има антиоксидантни свойства, се бори с тези процеси и защитава тялото от болести.

 

Прекомерно тютюнопушене и употреба на алкохол, както и хроничен стрес, са основните рискови фактори, водещи до повече оксидативен стрес.
 

Попаднал в тялото, селенът неутрализира свободните радикали и предпазва клетките от увреждане.
 

3. Предпазва сърцето
По-ниските нива на селен в тялото са свързани с повишен риск от сърдечносъдови заболявания. Според няколко независими проучвания, цитирани от „Healthline“, когато нивото на минерала в кръвта се повиши с 50%, рискът от сърдечни заболявания намалява с 24%.

 

Тъй като е силен антиоксидант, той понижава възпалението – един от основните рискови фактори за увреждане на сърцето. Така например възпалението и оксидативния стрес са свързани с появата на атеросклероза или натрупване на плаки в артериите.
 

4. Подпомага щитовидната жлеза
Селенът е изключително важен за правилното функциониране на щитовидната жлеза. В нейната тъкан има много повече от минерала, отколкото в други по-големи органи в тялото.

 

Минералът играе съществена роля в производството на тиреоидни хормони. Щитовидната жлеза регулира метаболизма, регулира растежа и развитието на организма, ето защо е особено важно да функционира нормално.
 

Неслучайно при хора, които имат тиреоидит на Хашимото – вид хипотиреоидизъм (жлезата има понижени функции), имунитетът е понижен и те трябва да приемат повече селен.
 

5. Поддържа здравето на мозъка
Селенът предотвратява загуба на паметта и деменция. Така например, болните от болестта на Алцхаймер имат проблеми с мозъка и не помнят много неща.

 

От друга страна, заради оксидативния стрес и някои други здравословни състояния, се появяват болестта на Паркинсон и множествената склероза, при които се откриват по-ниски нива на селен в кръвта.
 

Няколко изследвания доказват, че пациенти с алцхаймер, които приемат повече антиоксиданти чрез добавки и храни, имат по-добра памет. Минералът може да е полезен и при хора с нарушение на когнитивните функции.
 

Много лекари препоръчват средиземноморската диета (високо съдържание на морски дарове и ядки, богати на селен) на пациенти с алцхаймер и паркинсон.
 

6. Подобрява състоянието на кожата и косата
Селенът може да се приема и при проблемна кожа. Като антиоксидант, той прочиства кожните клетки и намалява възпалението, което е основният причинител на акне. При това отпушва добре порите.

 

Освен това, той спомага за детоксикацията на скалпа, което е предпоставка за подобряване на растежа на косата и намаляване на пърхота. В комбинация с цинк, селенът има положително действие при хора, оплакващи се от системен косопад.


Tialoto.bg


Четете още: Как да премахнете безопасно геллака вкъщи без маникюрист?

Коментари

Новини Варна